Skip to main content

Kaspersky Lab araştırmasına göre, indirim fırsatları kovaladığımız yılbaşı öncesi dönemde e-dolandırıcılık ve benzeri siber saldırılar artacak

Yılbaşı öncesi dönemde sunulan indirim fırsatlarıyla birlikte alışveriş dünyasını hedefleyen suç oranında ve özellikle e-dolandırıcılıkta da artış gözlemleniyor. E-ticaret müşterileri sevdikleri markaların indirimlerini beklerken, mağazalar bu dönemde sayısı artacak olan müşterileri için hazırlıklarını yapıyor, bankalar ve ödeme sistemleri ise alışveriş işlemlerinde yaşanacak yoğunluk için hazırlanıyor. Araştırmalar, tüm bunlar olurken siber suçluların da boş durmadığını gösteriyor.

Kaspersky Lab’ın dünya çapındaki tehdit istatistiklerine göre, 2014 ve 2015 yıllarında yılbaşı öncesindeki 3 ayda tespit edilen ve kredi kartı detayları gibi finansal bilgiler çalmaya yönelik e-dolandırıcılık (phishing) amaçlı sayfaların sayısında, tüm yılın ortalamasına oranla %9’luk bir artış gözlemleniyor. 2014 yılı genelinde finansal e-dolandırıcılık tüm siber saldırıların %28.73’ünü oluştururken, yılın son 3 ayında bu oran %38.49’a yükseliyor. 2015’te ise tüm e-dolandırıcılık saldırılarının %34.33’ü finansal bilgi çalmaya odaklıyken, yılın son 3 ayında bu oran %43.38 olarak karşımıza çıkıyor.

Kaspersky Lab uzmanları, bu yıl 25 Kasım Cuma gününe denk gelen Kara Cuma dahil olmak üzere, yılbaşı öncesindeki haftalarda e-dolandırıcılık kurbanı olmamak için aşağıdaki önerileri paylaşıyor:

  • Tanımadığınız kişilerden, sosyal ağ siteleri aracılığıyla arkadaşlarınızdan veya e-posta yoluyla gelen şüpheli linklere tıklamayın. Cihazınıza zararlı yazılım indirilmesine yol açabilir veya sizi dolandırıcılık amacıyla tasarlanmış ve kişisel bilgilerinizi çalmayı hedefleyen web sitelerine yönlendirebilirler.
  • Tanımadığınız veya şüpheli görünen sitelerde kredi kartı bilgilerinizi girmeyin. İnanılması zor güzellikte fırsatlar sunan bu siteler çok büyük ihtimalle siber suçlulara aittir.
  • Kişisel bilgilerinizi veya ödeme detaylarınızı bir siteye girmeden önce söz konusu sitenin gerçek olup olmadığından, en azından sitenin adresini dikkatlice kontrol ederek emin olun. Sahte siteler gerçeklerinin aynısı gibi görünebilir.