Skip to main content

Tesla’nın bu hamlesi acil olmaktan çok stratejik.

Tesla, herhangi bir tehlike yokken ön çarpışma uyarısını tetikleyebilecek veya otomatik acil durum fren sistemini çalıştırabilecek bir yazılım hatasını fark etmesi dolayısıyla 11 bin 704 aracı geri çağırdı.

Bu hatadan etkilenen araçların tamamı tam otonom sürüş yazılımının beta versiyonunu içeriyor. Bu yazılım ile her ne kadar tam otonom bir sürüş hedefleniyor olsa da henüz beta halinde olmasından dolayı sürücülerin sürüş halindeyken her an tetikte olmaları gerekiyor. Yazılım geçtiğimiz haftalarda araçlara ulaştırılmış olsa da Tesla yetkilileri bu yazılım kaynaklı herhangi bir kaza ya da yaralanma haberi almadıklarını açıkladı.

23 Ekim tarihinde yayınlanan ve internet üzerinden araçlara yüklenen güncelleme Tesla’ya göre bir “yazılım iletişim kopukluğu” içeriyor, zira bu yazılımın içerdiği hatadan dolayı iki çipin birbirleri ile iletişimleri kopabiliyor. Bu kopukluk aracın video nöral ağlarında algılama hatasına yol açarak, aracın seyir halindeyken diğer araçları negatif yönde yani Tesla aracın gittiği yönün tersine gidiyor şeklinde görmesine yol açabiliyor. Bu durumda çarpışmayı engellemeye çalışacak olan Tesla aracın uyarı ya da otomatik fren sisteminde beklenmedik davranışlar gözlemlenebileceği belirtiliyor.

Geri çağırılan araçların geneli 2017-2021 yılları arasında üretilmiş olan Model 3, Model X ve Model S iken, 2020-2021 yıllarında üretilen bazı Model Y’lerde de aynı hatanın görülebileceği söylendi. Tesla yeni bir güncelleme yayınlamasının yanı sıra kullanıcılara gönderdiği mektuplarla onları durumdan haberdar ediyor.

Kaynak: Tesla recalls 11,704 vehicles after identifying Full Self-Driving Beta software error – TechCrunch