Skip to main content

Tesla’nın “Robotaxi” araç çağırma uygulamasının detayları ve ekran görüntüleri paylaşıldı.

ABD’li elektrikli araç üreticisi Tesla, ağustos ayında yapılacak Robotaxi tanıtımı öncesinde, bu araçlarda kullanılacak uygulamanın detaylarını paylaştı.

Şirket, bugün yayımladığı yılın ilk çeyreğine dair bilançosunda “Robotaxi” araç çağırma uygulamasının ekran görüntülerine yer verdi.

Şirket uygulamanın nasıl çalışacağına dair çok fazla ayrıntı sunmasa da, Uber’e oldukça benzediğini söyleyebiliriz.

Tesla uygulamasının içinde yer alacak bu uygulamanın ekran görüntülerinden de anlaşılacağı üzere kullanıcılar uygulamada çağırdıkları aracın bekleme süresini ve yolcu kapasitesini görebilecek, beklerken aracın sıcaklığını ayarlayabilecek ve 3 boyutlu bir harita üzerinden aracın konumunu takip edebilecek.

Musk’a göre robotaxi uygulaması Airbnb ile Uber’in bir kombinasyonu gibi çalışacak. Yani Tesla sahipleri araçlarını Robotaxi uygulamasının bir parçası haline getirebilecek, Robotaxi uygulamasında hem Tesla’nın hem de müşterilerin sahip olduğu araçlar yer alacak.

Yatırımcılarla yaptığı bir görüşme sırasında Musk şunları söyledi: “Tesla’nın kendisinin sahip olduğu ve filosunda işlettiği birtakım arabalar olacak. Son kullanıcıya ait olan bir sürü araç olacak, ancak o son kullanıcı istediği zaman aracını filoya ekleyip çıkarabilir” dedi.

Kaynak: Tesla teases robotaxi ridehailing function in its app – The Verge