Skip to main content

Finansal teknoloji girişimleri kuran, bu girişimleri geliştiren ve büyümeleri için aktif olarak güçlendiren girişim kurucu, teknoloji şirketi Pionr, B2B ödemeler alanında faaliyetlerini güçlendirmek adına Tahsildar’ı satın aldığını duyurdu.

Fintek sektörünün önde gelen isimlerinden biri olan Pionr, işletmelerin dijital ödeme ihtiyaçlarını karşılamak ve finansal süreçlerinde liderlik etmek amacıyla, bayi/alt bayi ödeme çözümleri sunan Tahsildar’ı bünyesine kattığını duyurdu.

Paylaşılan bilgilere göre bu stratejik satın alma ile Pionr, işletmelerin online sipariş ve tahsilat süreçlerini basitleştirerek finansal maliyetlerini azaltmayı ve güvenilir bir iş ortağı olarak hizmet vermeyi hedefliyor.

Pionr Kurucusu Yakup Sezer, girişim kurucu teknoloji şirketi olarak stratejilerini B2B pazarında genişlemeye odakladıklarını ve Tahsildar satın almasının bunun bir parçası olduğunu belirtti. İşletmelerin tüm finansal ve teknolojik ihtiyaçlarını karşılayacak çözümler geliştirmeyi amaçladıklarını söyleyen Sezer, “Bu sebeple ilk olarak ticari müşterilere dijital bankacılık ve e-dönüşüm hizmetleri vermek üzere Norma satın almasını hayata geçirdik. İkinci adımı da işletmelerin online tahsilat ve sipariş yönetimini kolaylaştırmak adına Tahsildar satın almasıyla gerçekleştirdik. Tahsildar’ın sahip olduğu yetenekler ve geniş ürün portföyü ile Pionr’ın müşteri tabanı genişleyecek, teknolojik yetenekleri bir üst seviyeye taşınacak, müşteri memnuniyeti artırılarak KOBİ segmentinin yanında B2B segmentinde konumlandırılmış olacak” dedi.

Daha önceki satın alma Norma ile dijital bankacılık kategorisine giriş yaptıklarını ve 2024 yılında ödemeler sektöründe yeni bir fintek geliştirmeyi planladıklarını söyleyen Sezer, “Bu hedef doğrultusunda Tahsildar satın almasıyla Pionr, ödemeler kategorisinde güçlü bir konum elde etmiş oldu. Tahsildar’ın sahip olduğu teknolojik yetenekler ve müşteri tabanı, Pionr’ın ödeme sektöründeki varlığını güçlendirmesi ve müşteri tabanını genişletmesine yardımcı olacaktır. Tahsildar, Pionr’ın uzmanlığı ve fintek deneyimi üzerine inşa edilecek ve Pionr’ın yeteneklerini ve inovasyon kapasitesini daha da artıracaktır” diye konuştu.

Bu süreçte Tahsildar’ın tamamını satın aldıklarını belirten Yakup Sezer, “Bu satın almayla yıl sonu itibarıyla müşteri sayımızı ve aylık işlem hacmimizi artırmayı hedefliyoruz ki bu da yıl sonunda Tahsildar’ın müşteri sayısını 1.000 civarına çıkarmak anlamına geliyor. Ayrıca bu Tahsildar’ın kullanıcı tabanını önemli ölçüde genişleteceğimiz ve pazarda daha fazla erişim elde edeceğimiz anlamına geliyor. Müşteri sayımızın artmasıyla da aylık işlem hacmini 5 milyar TL’ye çıkarmayı hedefliyoruz. Bu hedef de Tahsildar’ın finansal işlemler ve ödemeler alanında önemli bir oyuncu haline gelmesinin önünü açacak ve sektörde belirgin bir etki yaratmasını sağlayacaktır” dedi.

“Amaç Tahsildar üzerinden bir unicorn yaratmak”

T-Soft olarak çok emek verdikleri Tahsildar’ın gelişimine tanık olmanın mutluluk verici olduğunu belirten T-Soft Kurucusu Ömer Arıkan ise Tahsildar platformunu, dijital bankacılık, yatırım bankacılığı, ödeme hizmetleri ve bir dizi fintech girişimi kurmuş olan, şirket kurucu ruhuna sahip profesyonel bir ekip olan Pionr’a devrettiklerini belirtti. Arıkan’a göre bu birleşme, Tahsildar’ı, büyük hedefleri olan ve global bir fintek oyuncusu haline gelebilecek bir yapıya kavuşturacak. “Amacımız, Tahsildar platformu üzerinden bir unicorn yaratmak” diyen Arıkan, T-Soft olarak, bu yeni dönemde de Tahsildar’ın bir ortağı olarak kalmaya ve büyümesinin bir parçası olmaya devam edeceklerini vurguladı.