Skip to main content

ABD Senatosu, TikTok’un yasaklanmasının önünü açan tasarıyı onayladı. Başkan Joe Biden, tasarıyı imzalayarak yasalaştıracağını söyledi.

Amerika’da TikTok’u yasaklayabilecek yasa tasarısının yasalaşması artık neredeyse kesin. ABD Senatosu, ByteDance’in TikTok’u satmasını aksi takdirde yasakla karşı karşıya kalmasını gerektiren tedbiri 79’a 18 oyla onayladı.

“Amerikalıları Yabancı Düşmanlarca Kontrol Edilen Uygulamalardan Koruma Yasası” başlıklı tasarı, Senato’nun onayının ardından ABD Başkanı Joe Biden’a gönderildi. Başkan Biden, tasarıyı imzalayarak yasalaştıracağını söyledi.

Tasarı, sosyal medya uygulamasının yasaklanmasına veya satılmasına yönelik ilk çaba olmasa da, önceki girişimlerden çok daha fazla destek almayı başardı. Mart ayında sunulan Tasarı, her iki partinin de ezici mutabakatıyla ABD Temsilciler Meclisi’nden geçti. Dış yardım mevzuatı paketinin bir parçası olarak biraz revize edilmiş versiyonu Cumartesi günü onaylandı.

Güncellenen şartlara göre TikTok’un ana şirketi ByteDance’ten ayrılması veya ABD uygulama mağazaları ve web barındırma hizmetlerinde yasaklanması için 12 aya kadar süresi olacak. Şirket, tasarıyı anayasaya aykırı bulduğunu ve böyle bir yasaya karşı yasal bir mücadele başlatacağını, bunun da nihai bir satışı veya yasağı daha da geciktirebileceğini belirtti.

Kaynak: Senate passes bill that could ban TikTok – engadget