Skip to main content

Tesla, 2024 yılının ilk çeyreğine ait bilançosunu açıkladı.

ABD’li elektrikli otomobil devi Tesla’nın net kârı, düşen satışlar ve fiyat indirimlerinin etkisiyle bu yılın ilk çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 55 düşerek 1,13 milyar dolara geriledi. Şirketin geçen yılki net kârı 2,5 milyar dolar olmuştu.

Tesla, gelirinin de yılın ilk çeyreğinde 2023’ün aynı dönemine kıyasla yüzde 9 azalarak 21,3 milyar dolara gerilediğini açıkladı. Şirket geçen yılın aynı döneminde ise 23,3 milyar dolar gelir elde etmişti. Şirketin işletme gelirleri ise 2023 yılının aynı dönemine göre yüzde 54 düştü ve 1,2 milyar dolar oldu.

Tesla’nın bilançosuna göre, şirket 2024’ün ilk çeyreğinde küresel çapta 433 bin 371 otomobil üretti, 386 bin 810 aracın teslimatını gerçekleştirdi. Buna göre Tesla’nın araç üretimi yıllık bazda yüzde 2, teslim ettiği araç sayısı da yüzde 9 azaldı.

Tesla’nın açıklamasına göre, birçok otomobil üreticisinin elektrikli araçlar yerine hibritlere öncelik vermesi nedeniyle küresel elektrikli araç satışları baskı altında kalmaya devam etti.

CEO Elon Musk, kazanç açıklamasına ilişkin, “EV’nin benimsenme oranı dünya çapında baskı altında ve diğer birçok otomobil üreticisi EV’lerden çekilip bunun yerine plug-in hibritleri tercih ediyor. Bunun doğru bir strateji olmadığına ve elektrikli araçların önünde sonunda pazara hâkim olacağına inanıyoruz” dedi.

Tesla’nın hisseleri Salı günkü kapanış zilinin ardından, şirketin 2025 yılına kadar yeni ve daha uygun fiyatlı araçların üretimini hızlandıracağını açıklamasıyla %12 yükseldi.

Kaynak: Tesla profits drop 55%, company says EV sales ‘under pressure’ from hybrids – TechCrunch