Skip to main content

Türkiye’de teknoloji sektörünün ihtiyaçları doğrultusunda iş gücünün niteliğini artırmayı hedefleyen protokol, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile üniversiteler arasında imzalandı.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile üniversiteler arasında “Sürekli Eğitim Merkezlerinde Eğitim Verilmesine” yönelik protokol imzalandı. Protokolün imza törenine Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü ve üniversite rektörleri katıldı. Bakanlıkta düzenlenen törende konuşan Bakan Faruk Özlü, imzalanacak protokolle amaçlarının yüksek teknolojili ürünler geliştirmek için insan kaynağını yetiştirmek olduğunu belirtti.

İHA’nın haberine göre, Bakanı Özlü törende “Teknolojide bir Türk gücü ortaya koyacağız. Bununda yolu birlikte çok çalışmasından geçiyor. Eğitimden başlayarak, imalat sanayi sektörümüzü güncelleyerek yepyeni bir Ar-Ge ve inovasyon stratejisi kurgulayarak Türkiye gücünü oluşturacağız” dedi.

Projenin amacı: Teknoloji alanında iş gücünün niteliğini artırmak

İmzalanan protokolle; Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile üniversiteler bünyesinde bulunan sürekli eğitim merkezleri arasında bir işbirliği yapılacak. Bu işbirliğinin temel amacı Bakan Özlü’nün ifadesiyle, “katma değeri yüksek ürünlerin tasarımında ve teknolojinin geliştirilmesinde görev alacak iş gücünün niteliklerini artırmak” olacak.

Proje hakkında da bilgi veren Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı, “projeyi oluştururken bakanlık tarafından Ar-Ge ve tasarım merkezi ilan edilmiş olan ve teknolojiyi değiştirme bölgelerinde faaliyet gösteren firmaların ihtiyaçlarını belirlediklerini, bu firmalara istihdam ettikleri personelin ne tür eğitimlere ihtiyaç duyduğunu sorduklarını” dile getirdi.

Protokole beşi aday 15 üniversite imza attı

Proje kapsamında, ilk etapta 10 araştırma üniversitesi ve beş aday üniversite bünyesindeki sürekli eğitim merkezlerinde eğitim verilecek. KOSGEB eğitim bedellerinin yarısını karşılayacak.

Protokole imza atan üniversiteler ise şöyle: Ankara Üniversitesi, Çukurova Üniversitesi, Boğaziçi Üniversitesi, Ege Üniversitesi, Erciyes Üniversitesi, Gazi Üniversitesi, Gebze Teknik Üniversitesi, Hacettepe, İstanbul Teknik Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi, İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü, Orta Doğu Teknik Üniversitesi, Selçuk Üniversitesi, Uludağ Üniversitesi, Yıldız Teknik Üniversitesi