Skip to main content

Mastercard ve ses tasarımcısı Beyza Doğuç, İstanbul’u yansıtan sesleri yapay zekâ ile şarkıya dönüştürdü.

Mastercard ses tasarımcısı Beyza Doğuç ile “İstanbul’un Şarkısı” projesini hayata geçirdi. Proje kapsamında Mastercard logolu kartı ile toplu ulaşım araçlarını kullanarak İstanbul’un ikonik seslerini kaydeden ses tasarımcısı Beyza Doğuç, Mastercard’ın toplu ulaşım datalarını yapay zekâ ile analiz ederek şarkıya entegre etti. Bunun için yapay zekâ önce Mastercard kartlarının işlem türlerini ayırdı, sonra da bu bilgileri müzikal unsurlara dönüştürdü.

Şarkıda; tramvay, vapur düdüğü, martı sesleri, korna sesleri, akrobatik bisiklet sesi, keman ve kanun gibi İstanbul’u yansıtan 17 adet farklı ses kullanıldı. İstanbul’un ikonik seslerini yapay zekâ ile analiz edilmiş toplu ulaşım datalarıyla bir araya getiren projede Mastercard’ın turnike geçişleri esnasında duyulan ikonik kart kabul sesi ve Levent Yüksel’in sevilen “İstanbul” şarkısı da yer aldı.

Çekimleri İstanbul’un Arnavutköy, Bebek, Beyoğlu, Eminönü, Karaköy ve Rumeli Hisarı semtlerinde yapılan projede temassız özellikli Mastercard logolu kartların otobüs, metro, metrobüs, tramvay ve deniz hatları gibi tüm toplu ulaşım araçlarında kullanılmasına da dikkat çekildi.