Skip to main content

Samsung, dünyanın ilk şeffaf MicroLED ekranını CES 2024’te görücüye çıkardı.

Consumer Electronics Show (CES), yine sürpriz ürünlere sahne olmaya başlayacak gibi görünüyor. Bu ürünlerden biri de, Samsung’un dünyanın ilk şeffaf MicroLED ekranı. Teknoloji devi Samsung, heyecan verici bu teknolojiyi ilk kez 7 Ocak’ta Samsung First Look 2024’te tanıttı.

Biraz farklı tasarımlara sahip bir değil üç farklı şeffaf mikro LED ekran sergileyen Samsung, maliyetinin ne kadar olacağı ya da bu teknolojinin perakende cihazlara ne zaman gireceği konusunda herhangi bir bilgi paylaşmadı.

Demo ünitelerin ikisi, panellerin arkasında yer alan dikkat dağıtabilecek objelerin gözardı edilmesini sağlayacak renkli cama sahipken, diğeri çerçevesiz ve normal cam gibi şeffaf.

Samsung bu teknolojiyle adeta bir hologram deneyimi yaşatıyor çünkü şeffaf microLED ekranlarda içerikler sanki havada süzülüyormuş gibi görünüyor. Öte yandan Samsung’un demo ünitelerinin tümü bağımsız yapıda ve sadece 1 santimetre kalınlıkta. Bununla birlikte mikroLED’lerin piksel yoğunluğu da oldukça yüksek, bu da daha keskin görüntüler demek oluyor.

Samsung’un paylaştıklarına göre şeffaf MicroLED ekranlar, şeffaf OLED panellere kıyasla daha yüksek parlaklığa sahip olduğundan ortam ışığından da daha az etkileniyor.

Kötü haber şu ki, Samsung’un mevcut şeffaf olmayan MicroLED TV’leri 110 inçlik bir model için şu anda 150.000 dolara mâl oluyor. Dolaysıyla bu yeni, şeffaf microLED ekranların fiyatları d son derece yüksek olacak gibi görünüyor. Yani yeni ekranların uygun fiyatlı hale gelmesini uzun bir süre beklememiz gerekecek.

Kaynak: Samsung debuts the world’s first transparent MicroLED screen at CES 2024