Skip to main content

Varlığını yaklaşık 30 yıl sürdürdükten sonra WordPad artık veda ediyor.

Hatırlarsanız eylül ayında Microsoft’un WordPad’i kullanımdan kaldıracağını, uygulamanın artık güncellenmeyeceğini ve Windows’un gelecek sürümlerinden de kaldırılacağını sizlere aktarmıştık.

Teknoloji devi, Windows 11 Build 26020 Insider Preview’da, yeni işletim sistemi yapısı yüklendikten sonra WordPad’in otomatik olarak yüklenmeyeceğini, gelecekteki güncellemede resmen kaldırılacağını ve yeniden yüklenemeyeceğini açıkladı.

Microsoft’un kaldırılan tüm özelliklere ilişkin Microsoft Learn makalesine göre; şirket, .doc ve .rtf gibi zengin metinli belgeler için Microsoft Word’ü, .txt gibi düz metin belgeleri için ise Windows Notpad’i öneriyor.

Microsoft’un bu hamlesi, şirketin WordPad’in Word ve Notepad’in arasında garip bir yerde durduğunu kabul etmesi anlamına da geliyor. Ancak bunun sadece bir varsayım olduğunu; şirketin WordPad’i kaldırmak için daha sağlam nedenleri de olabileceğini belirtelim.

Microsoft Word’ün ücretli olması sebebiyle Google Docs ya da OpenOffice Writer gibi programları da kullanmak istemeyenler WordPad’e yönelmek isterler miydi bilinmez ama en azından Notepad hâlâ duruyor.

Kaynak: RIP Microsoft WordPad. You Will Be Missed – Gizmodo