Skip to main content

Volkswagen, ChatGPT’yi bazı modellerinin ses tanıma sistemlerine entegre ediyor.

Alman otomobil üreticisi Volkswagen, Pazartesi günü Las Vegas’ta düzenlenen CES 2024’te ChatGPT’yi gelecekteki bazı araçların ses tanıma sistemlerine entegre edeceğini duyurdu. Şirketin yaptığı açıklamaya göre, bu standart ses tanımadan daha fazla işlevsellik sağlayacak. Şirket açıklamasında, entegrasyonun yılın ikinci çeyreği itibarıyla hazır hâle getirilmesinin planlandığını belirtti. 

Paylaşılan bilgilere göre; Volkswagen, ChatGPT’yi entegre etmek için Cerence Chat Pro’yu kullanıyor. Bu da sürücülerin chatbot’a ayrı olarak etkinleştirmeye gerek kalmadan erişmesine, araçlarının kullanıcı profiliyle ilişkili hesaptan ayrı bir hesap oluşturmasına veya ayrı bir uygulama yüklemesine olanak tanıyacak.

Ses tanıma, halihazırda iklim kontrolü, bilgi-eğlence ve navigasyon işlevleri için kullanılan mevcut Volkswagen modellerinde olduğu gibi çalışmaya devam edecek, ancak artık genel bilgi sorularını ChatGPT’den alınan yanıtlarla yanıtlayabilecek.Volkswagen’e göre bu, ChatGPT’nin araç verilerine erişmesine izin vermeyecek ve sorular ve cevaplar “hemen silinecek”.

Volkswagen ChatGPT’yi ID.3, ID.4, ID.5 ve ID.7 elektrikli araçlarının yanı sıra Golf, Passat ve Tiguan’ın güncellenmiş versiyonlarında da sunmayı planlıyor.

Kaynak: Volkswagen adds ChatGPT voice recognition to some models – digitaltrends