Skip to main content

Dış basın, Gezi Parkı eylemlerinin şiddetle karşılaştığı ilk günden beri olayları takibine almış, gerek canlı yayınları ve yayımladığı haberlerle destek vermişti. Teknoloji dünyası da sessiz kalmayıp, Türkiye’nin gündeminde yer alan…
Dış basın, Gezi Parkı eylemlerinin şiddetle karşılaştığı ilk günden beri olayları takibine almış, gerek canlı yayınları ve yayımladığı haberlerle destek vermişti. Teknoloji dünyası da sessiz kalmayıp, Türkiye’nin gündeminde yer alan olaylarla ilgili haberlerini paylaştı. Mashable, The Next Web ve Tech Crunch internet sitelerinden derlediğimiz haberler: 
Mashable, “Twitter’da 25 kişi yanlış bilgi vermekten tutuklu” başlığına yer verdi. Haberde Türkiye’deki çatışmalar devam ederken polisin sosyal medyayı kullanan protestocuların peşine düştüğünden bahsediliyor. Haberin devamında Çarşamba günü yanlış bilgiyi Twitter’da paylaşmak, ayaklanmaya teşvik etmek ve propaganda yaymak suçlarından İzmir’de en az 25 kişi tutuklandığı bilgisi paylaşıldı. 
The Next Web ise “Türk Başbakanı ‘yalanları’ yaydığı için Twitter ve sosyal medyaya patladı” başlığında haber yaptı. Haftasonu süren çatışmalar süresince yalan ve söylentileri yayımladığı gerekçesiyle Başbakan’ın Twitter ve sosyal medya için ‘günümüzdeki toplumsal tehdit’ söylediği ifadesine yer verdi. Haberin devamında sosyal medya platformları, haberleri erken vererek insanları uyarmakta ve protestolarla ilgili devam eden gelişmeler hakkında bilgilendirmede etkili olduğundan bahsederek; ironi olarak gördüğü ifadeye yer verdi. Yer verilen ironi ise şöyle: Başbakan Erdoğan’ın internetteki en popüler arasında olması. Facebook sayfasını 2 milyon kişi beğenirken Twitter’da 2,7 milyon takipçisi bulunuyor.  
Tech Crunch, “sosyal medya en büyük tehdit, 25 Twitter kullanıcısı tutuklu” başlığıyla haberini yayımladı. Haberde 25 Twitter kullanıcısı olan protestocuyu ‘yanlış bilgi yaymak’ suçundan tutukladığından bahsedildi. Başbakan’ın sözlerine yer vererek;  haberde Twitter’ın toplum için en büyük tehlike olduğunu yazdı. Haberin devamında ise Tech Crunch, Türk protestocular için önemli bir rolü olan sosyal medyanın bilgi alışverişi ve yardımlaşma için sıklıkla kullanıldığından bahsetti.