Skip to main content

  Wired.co.uk’de yer verilen habere göre; Türkiye’de kullanıcılar internetin gitmesi dahilinde rekor sayıda  ücretsiz VPN hizmetini indirerek önlemini aldı.  Gezi Parkı olaylarında kullanıcılar önlem olarak VPN hizmeti veren uygulamaları indirerek…

 
Wired.co.uk’de yer verilen habere göre; Türkiye’de kullanıcılar internetin gitmesi dahilinde rekor sayıda  ücretsiz VPN hizmetini indirerek önlemini aldı. 

Gezi Parkı olaylarında kullanıcılar önlem olarak VPN hizmeti veren uygulamaları indirerek internetin kesilme ihtimaline karşı önlemini aldı. VPN teknolojisi (Virtual Private Network – Sanal Özel Ağ), kullanıcılarının kimlik bilgilerini gizliyor, onlara ülkelerinde yasaklanmış olsa da tüm internet içeriğine erişim imkanı veriyor. Wired.co.uk’de VPN hizmetinin Türk kullanıcıları arasında kullanım artışına dikkat çekiliyor. 
Kaliforniya merkezli Anchorfree, hafta sonunda iPhone ve Android telefonlar için VPN programı yükleme sayısının 30 kat arttığını, masa üstü bilgisayarlardaki artışın ise yüzde 800 olduğunu duyurdu. Wired’ın haberine göre; tüm platformlarda görülen program indirme sayısı ortalama 9 bin 800 civarında. Ancak AnchorFree programı Cumartesi günü 98 bin 487 kez indirildiğini açıkladı. 
Hotspot Shield dışında hafta sonu boyunca en çok indirilen uygulamalar arasında Twitter, Ustream ve walkie talkie uygulaması Zello yer alıyor. 
VPN hizmeti kullanımı artıyor
Artık VPN hizmeti çeşitli nedenlerden dolayı kullanılıyor. İnternet üzerinde özgürlüklerinin tehdit altında olduğunu düşünenlerin sayısı arttıkça VPN hizmetinin indirilmesi sayısında büyük bir artış gözlemleniyor. Ülkemizde, 2011 yılında vatandaşların özgürlüklerini kısıtlamaya yönelik atılan adımlar ciddi bir şekilde kendini belli etmeye başlamıştı. 2011 yılında çocukları koruma amaçlı olduğu iddia edilen internet filtreleme sistemi duyurulmuştu. Ek olarak; Atatürk’ün aşağılandığı bir videoya yer vererek 2007 yılında YouTube iki yıl boyunca engellenmişti. 
Anonymous, Gezi Parkı için hack’ledi
Dünyaca ünlü hacker grubu Anonymous ise Başbakanlığı’nın AKP’nin, Sosyal Güvenlik Kurumu ve daha bir çok internet sitesini hack’ledi. Gezi Parkı eylemleri sırasında Anonymous, internet kısıtlaması halinde Twitter üzerinden ücretsiz bir VPN bağlantısı için kullanıcı adı ve şifre gibi paylaşımlarda bulundu. Uyarı niteliğinde YouTube üzerinde yayımlanan videoda “Siz, onlara karşı işlediğiniz suçlarla ilgili bilgiyi bastırmak için sosyal medyayı ve halkınızın diğer iletişim kanallarını sansürlediniz. Şimdi Anonymous da sizi kapatacak ve kendi halkınız size iktidar uyarısı yapacak” ifadesi kullanılıyor.