Skip to main content

Google, Apple, Facebook, Amazon ve Microsoft gibi önemli teknoloji şirketleri Çin seyahatlerini yasakladı.

Corona virüsü Çin’de artarak devam ederken tehlikenin boyutu her geçen gün daha da etkili hale geliyor. Şu an için 18 farklı ülkede görülen ve 100’den fazla kişinin hayatını kaybetmesine yol açan Corona virüs salgını nedeniyle Google, Apple, Facebook, Amazon ve Microsoft gibi önemli teknoloji firmalarının tedbirler almasına neden oldu.

Çalışanlarının Çin’e gitmesini yasaklayan şirketler, salgınla ilgili kritik önlemlerini devreye aldılar. Apple aldığı önlemler çerçevesinde, kritik durumlar haricinde çalışanların Çin seyahatlerini yasakladı.  Facebook ise, kısa süre önce Çin’i ziyaret etmiş çalışanlarının evden çalışacaklarını paylaştı. Microsoft da aynı kararı veren markalar arasında yer aldı. Google da aynı şekilde, Çin’e yapılacak çalışan ziyaretlerinin durdurduğunu ve yakın zamanda Çin’e giden çalışanlarının iki hafta boyunca evde çalışacaklarını duyurdu. Aynı zamanda Google Çin’deki ofislerini kapattı. Şirket, aksi belirtilene dek Çin’de yaşayan çalışanlarının evden çalışmaya devam edeceğini ifade etti.

Corona virüsü salgını Çin merkezli firmaları da etkiledi. Alibaba, Tencent ve Baidu gibi Çin’in önemli teknoloji firmaları tüm çalışanlarının evden çalışacaklarını duyurduğunu belirtelim.