Skip to main content

Google, Microsoft, OpenAI ve Antrophic gibi teknoloji devleri yapay zekâ konuşmak için Beyaz Saray’a çağırıldı.

Bir Beyaz Saray yetkilisi, Google, Microsoft, OpenAI ve Anthropic’in üst düzey yöneticilerinin bugün yapay zekânın potansiyel risklerini görüşmek üzere ABD Başkan Yardımcısı Kamala Harris ve Biden yönetiminin diğer üst düzey yetkilileri ile bir araya geleceğini söyledi.

Reuters’ın haberine göre; CEO’lara gönderilen davette, Başkan Joe Biden’ın “şirketlerin, ürünlerini halka sunmadan önce ürünlerinin güvenli olduğundan emin olmaları gerektiği beklentisi” belirtildi.

Hızla büyüyen yapay zekâ teknolojisiyle ilgili endişeler arasında; gizlilik ihlalleri, önyargı ve dolandırıcılık ve yanlış bilginin potansiyel yayılımı gibi konular yer alıyor.

Nisan ayında ABD Başkanı Joe Biden, yapay zekânın tehlikeli olup olmadığının henüz belli olmadığını söylemiş, ancak teknoloji şirketlerinin ürünlerinin güvenli olmasını sağlama sorumluluğu olduğunun altını çizmişti.

Beyaz Saray yetkilisi, bugün düzenlenmesi planlanan toplantıya aralarında Genelkurmay Başkanı Jeff Zients, Genelkurmay Başkan Yardımcısı Bruce Reed, Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, Ulusal Ekonomi Konseyi Direktörü Lael Brainard ve Ticaret Bakanı Gina Raimondo’nun yanı sıra yönetimden diğer üst düzey yetkililerin katılacağını ifade etti.

Kaynak: Google, Microsoft CEOs called to AI meeting at White House – Reuters