Skip to main content

Linkedln ve Google DeepMind kurucu ortakları Hoffman ve Süleyman’ın yapay zekâ girişimi Inflection, Pi adlı yapay zekâ destekli chatbot’u piyasaya sundu.

LinkedIn kurucu ortağı Reid Hoffman ve Google DeepMind kurucu ortağı Mustafa Süleyman tarafından kurulan yapay zekâ girişimi Inflection AI, ilk yapay zekâ destekli chatbot’u Pi’yi piyasaya sürdüğünü açıkladı.

OpenAI’ın chatbot’u ChatGPT’ye benzer şekilde, Inflection’ın Pi adlı yapay zekâ chatbot’u, üretken yapay zekâ teknolojisini kullanarak, kullanıcıların soru sorabileceği ve geri bildirim paylaşabileceği diyaloglar aracılığıyla kullanıcılarla etkileşim kuruyor.

Inflection AI CEO’su Süleyman, Inflection’un Pi’yi kendi bünyesinde geliştirdiğini ve Pi’nin, nazik ve destekleyici olmak da dahil olmak üzere yüksek düzeyde duygusal zekâ ile insan benzeri konuşmalara öncelik vermek üzerine inşa edildiğini söyledi. “Pi, siyasi veya hassas konularda çok dengeli ve tarafsız ama aynı zamanda bazen komik, saçma ve yaratıcı olabiliyor” diyen Süleyman, Pi’nin kişisel günlük görevler için uygun olduğunu, ancak kod veya makale oluşturmak için uygun olmadığını sözlerine ekledi.

Süleyman ayrıca, şirketin romantik konuşmalar yapmak da dahil olmak üzere davranış politikalarını ihlal etmediğinden emin olmak için Pi’nin sınırlarını koruması konusunda eğitimine de zaman harcadığını söyledi. “Amaç, yapay zekânın her zaman kendisinin bir yapay zekâ olduğunu bilmesini ve asla bir insanı taklit etmemesini sağlamaktır. Bu nedenle, insan kullanıcıya sık sık bir yapay zekâ olduğunu hatırlatır” dedi.

Kullanıcılar, Pi ile web sitesi, uygulama dahil olmak üzere platformlarda ve Instagram gibi sosyal medya platformlarında etkileşime girebilecek. Süleyman, hizmetin ücretsiz olduğunu ve girişimin gelecekte premium abonelikler başlatabileceğini de sözlerine ekledi.

Pi’nin yapay zekâ sistemlerini hizmet şartlarına göre eğitmek için konuşma içeriği de dahil olmak üzere kullanıcı verilerini kullandığını belirtelim.

Kaynak: Hoffman and Suleyman’s AI startup Inflection launches ChatGPT-like chatbot – Reuters