Skip to main content

Ürün Yaşam döngüsü Yönetimi (PLM) ve 3 boyutlu (3D) teknoloji çözümleri konusunda hizmet veren Dassault Systèmes (DS) 3 boyutlu çözümler üreterek, tasarım, modelleme, proses simülasyonu, görselleştirme, sanal gerçeklik ve proje…

Ürün Yaşam döngüsü Yönetimi (PLM) ve 3 boyutlu (3D) teknoloji çözümleri konusunda hizmet veren Dassault Systèmes (DS) 3 boyutlu çözümler üreterek, tasarım, modelleme, proses simülasyonu, görselleştirme, sanal gerçeklik ve proje yönetimi gibi konularda enerji sektörü şirketlerine çözüm sunuyor.

Dassault Systèmes Enerji Sektörü Başkan Yardımcısı Stephane Declee, enerji sektörünün günümüzde birçok tehditle mücadele ettiği görüşüne katılıyor. Declee, aynı zamanda sektörün önündeki en büyük engelin üretim maliyetleri olduğunu ve şirketlerin bu maliyetleri optimize etmekle işe başlaması gerektiğinin altını çiziyor. Dassault Systèmes çözümlerinin hem üretim hem de operasyonel süreçte işletmeler için bu maliyetleri minimuma indirgediğini vurgulayan Declee, bunun için 3 boyutlu simülasyon teknolojilerinden faydalanıldığını açıklıyor.

Simülasyon teknolojileri sadece maliyet değil, aynı zamanda da tasarruf anlamına geliyor. Ayrıca bu teknolojilerle, maliyet ve güvenlik nedenleriyle gerçekte yapılamayacak kurgular da gerçekleştirilebiliyor. Bu konuda sanal dünya ve simülasyonun sunduğu esneklikten faydalandıklarını söyleyen Declee, “Enerji sektöründe yeni ürün geliştirmek için gerçek hayatta farklı testler denemeniz mümkün değil; oysa Dassault Systèmes çözümleri sayesinde güvenli ortamda ihtiyacınız olan test şansını kullanıyorsunuz” diye konuşuyor.

Van’da yaşanan deprem trajedisinin ardından, özellikle Türkiye gibi deprem tehdidi altındaki ülkelerin enerji yatırımı konusunda hassas davranmaları gerektiğine dikkat çeken Declee, “Enerji yatırımları için deprem, hem maliyet hem de güvenlik açısından en önemli tehditler arasında yer alıyor. Biz, simülasyon teknolojilerinden faydalanarak, deprem olasılığına karşı girişimcilerin ve devletin enerji yatırımlarını nasıl yönlendirmeleri konusunda onlara yol gösterebiliyoruz. Bu simülasyonlar aynı zamanda şirketlerin çok büyük yatırımlarının boşa gitmesine de engel oluyor” diyor.