Skip to main content

Steam, Türkiye’de dolar kuruna geçeceğini açıkladı. 20 Kasım’dan itibaren oyunlar TL ile satılmayacak.

Dünyanın en popüler oyun mağazalarından Steam, Türkiye ve Arjantin’de 20 Kasım tarihinden itibaren platform üzerindeki tüm oyunların dolar cinsinden satılacağını ve mevcut bakiyelerin de dolara dönüşeceğini duyurdu.

Steam tarafından yapılan açıklamada, Arjantin ve Türkiye’deki Steam mağazasının USD kullanmaya başlayacağı, bu değişikliğe, 25 ek ülke ve bölgede Latin Amerika ve Orta Doğu/Kuzey Afrika için bölgesel yeni fiyatların eşlik edeceği belirtildi.

Açıklamada, “20 Kasım’dan itibaren Steam, Arjantin ve Türkiye’deki satışlarda kullanılan para birimini USD olarak değiştirecek. Bu değişikliği ‘LATAM-USD’ (Arjantin dahil) ve ‘MENA-USD’ (Türkiye dahil) olmak üzere iki yeni fiyatlandırma bölgesi ile hayata geçiriyoruz. Aşağıdaki listede yer alan bazı ülkeler/bölgeler, bu değişiklikten önce oyunların Steam’de nasıl fiyatlandırıldığına bağlı olarak fiyatlandırmada artış görebilirken diğerleri fiyatlandırmada düşüş görebilir. Tüm Steam fiyatlandırmalarında olduğu gibi oyun geliştiricileri, oyunlarını Steam’de istedikleri fiyata satabilir” ifadeleri yer aldı.

Steam, bu değişikliği neden şimdi yaptığını ise şöyle açıkladı: “Arjantin ve Türkiye’de son yıllarda yaşanan döviz kuru dalgalanmaları, oyun geliştiricilerin oyunları için uygun fiyatları seçmesini ve güncel tutmasını zorlaştırdı. Geliştirici buluşmalarımızda ve yuvarlak masa sohbetlerimizde bu konuyla çok sık karşılaştık. Ayrıca, sürekli yaşanan kur dalgalanmaları, ücretler, vergiler ve lojistik sorunlar nedeniyle bu ülkelerde/bölgelerde Steam ödeme yöntemlerini çalışır halde tutmakta zorluk yaşadık. Arjantin ve Türkiye’deki Steam müşterileri için oyunları dolar cinsinden fiyatlandırmak, oyuncular ve partnerler için daha fazla istikrar ve tutarlılık sağlamamıza yardımcı olurken aynı zamanda bu ülke/bölgelerdeki Steam kullanıcılarına çeşitli ödeme yöntemleri sunmaya devam etmemizi sağlayacaktır.”

Kaynak: New USD Pricing For Argentina and Turkey beginning November 20th. – Steam