Skip to main content

Siri’nin yenilenmiş ve üretken yapay zekâ teknolojisi ile donatılmış halini önümüzdeki yıl görebiliriz.

Bloomberg’den Mark Gurman’a göre, Apple ChatGPT ve diğer yapay zekâ araçlarının yükselişine hazırlıksız yakalandı, ancak şimdi yapay zekânın çeşitli yönlerine büyük yatırımlar yapıyor.

Apple’ın yapay zekâya yılda yaklaşık 1 milyar dolar harcadığı belirtiliyor. Yapay zekâ ve yazılım mühendisliğinden sorumlu kıdemli başkan yardımcıları John Giannandrea ve Craig Federighi bu çabalara öncülük ediyor.

Tüketicinin bakış açısından bu çabaların çoktan gecikmiş bir sonucu var: Siri’nin daha akıllı bir versiyonu. Apple’ın dijital asistanının üretken yapay zekâ teknolojisiyle donatılmış halini önümüzdeki yıl görebileceğimizi söyleyen Gurman ayrıca, yapay zekâyla ilgili endişelerin bu tarihi daha ileri atabileceğini de belirtiyor.

Yeni Siri’nin nasıl çalışabileceğine ilişkin ayrıntılar az olsa da, haberde Federighi’nin yazılım ekibinin, Siri ve Apple’ın Mesajlar uygulamasının sorulara yanıt verme ve cümleleri otomatik tamamlama biçimini geliştirmek için çalıştığı belirtiliyor.

Yapay zekâ iyileştirmelerinden sadece Siri faydalanmayacak. Habere göre yapay zekânın, Spotify’ınkine benzer otomatik olarak oluşturulan çalma listeleri de dahil olmak üzere yeni özelliklerle Apple Music’e entegre edilebileceği belirtiliyor. Pages daha iyi yazma önerileri sunabilir ve Keynote da, kullanıcıların otomatik olarak slaytlar oluşturmasına yardımcı olma konusunda daha iyi hale gelebilir. Xcode kullanan yazılımcılar, uygulama yazmaya yönelik yeni ve yararlı araçlara sahip olabilir. Hatta şirketin müşteri hizmetleri uygulamaları bile yapay zekâ iyileştirmesinden faydalanabilir.

Gurman’ın haberine göre Apple’ı geride tutan sorunlardan biri, üretken yapay zekânın tamamen cihazlarına mı dağıtılacağı (ki bu daha hızlı ve gizlilik açısından daha iyi) ya da sistemin bazı bölümlerinin daha gelişmiş özelliklere izin verecek şekilde bulutta mı bulundurulacağı sorusu.

Her halükarda Apple bir an önce kararını vermeli, çünkü rakipleri bu konuda hiç vakit kaybetmiyor.

Kaynak: Apple might launch a smarter Siri next year – Mashable