Skip to main content

Amazon, iOS cihazlarda ve tarayıcılarda passkey (geçiş anahtarı) ile oturum açmayı aktifleştirdi.

Amazon, web sitesi ve mobil uygulamaları için geçiş anahtarı desteğini kullanıma sundu. Kullanıcılar artık, sadece cihazlarının yüz tanıma ve parmak izi gibi biyometrik özelliklerini kullanarak Amazon’da oturum açabilecek. Yani şifre girmeye, e-posta veya mesaj yoluyla iki faktörlü kimlik doğrulamaya (2FA) gerek kalmadan alışveriş yapabilecek.

Amazon, web deneyimi için bu ayın başlarında geçiş anahtarı desteğine adım atmıştı ancak uygulama hâlâ iki faktörlü kimlik doğrulama gerektirdiğinden ve mobil uygulamalar için etkinleştirilmediğinden henüz kullanıma hazır değildi.

Amazon’da geçiş anahtarı desteğini etkinleştirmek isteyen kullanıcılar, Amazon.com’a giderek hesap ayarlarından, “Oturum Açma ve Güvenlik”e tıklayabilir ve “Geçiş Anahtarı”nın yanındaki “Kurulum” butonunu kullanabilir. Kullanıcılar ayrıca, geçiş anahtarlarını güncellendikten sonra iOS uygulaması aracılığıyla da etkinleştirebilir.

Amazon, Android kullanıcılarının bu özelliğe ne zaman erişeceği hakkında net bir açıklama yapmadı ancak çok yakın bir zamanda olacağını belirtti.

Kaynak: Amazon enables passwordless passkeys on iOS and the web – The Verge