Skip to main content

Londra merkezli banka Standard Chartered’ın Hong Kong’da açılacak yeni nesil dijital bankasının CEO’su bankanın Müşteri Deneyimi ve Dijitalden Sorumlu Global Yöneticisi Deniz Güven olacak.

Londra merkezli banka Standard Chartered, Hong Kong’da açılacak yeni nesil dijital banka için çalışmalarında mutlu sona yaklaştı. Banka, dijital bankacılık lisans başvurusunu Hong Kong Para Otoritesi’ne sundu. Belirli kurumlara, sınırlı sayıda lisans veren kurumun cevabının olumlu olması bekleniyor. Standard Chartered’ın Hong Kong’daki dijital bankasının CEO’su ise bankanın Müşteri Deneyimi ve Dijitalden Sorumlu Global Yöneticisi Deniz Güven olacak. Nisan 2017’de hatırlayacağınız üzere Garanti Bankası’ndan Standard Chartered’e transfer olan Deniz Güven, uzun süredir bankanın bu yeni operasyonunun detayları üzerinde çalışıyor. Güven yeni görevi için şunları söyledi; “Hong Kong’da yeni bir dijital banka kurma fırsatına sahip olduğum için onur duyuyorum. Bizim buradaki odak noktamız, bu yeni ve akıllı bankacılık deneyimi özelinde sunacağımız servislerle müşterilerimizin hayatlarını kolaylaştırmak olacak. Bu dijital banka ile tüm dijital bankacılık sektöründeki oyunculara ilham verecek bir model oluşturmayı amaçlıyoruz.”

Standart Chartered Hong Kong İcra Kurulu Başkanı Mary Huen ise şu değerlendirmeleri yaptı; “Hong Kong’da gerçek anlamda dijital bir bankayı hayata geçirmek bizim için çok önemli bir adım. Finansal ürünlerde uzmanlığımızın yanında yeni dönemde, sunacağımız dijital servislerle ile de değer yaratmaya, teknoloji ve startup dünyasından oyuncularla işbirlikleri yapmaya odaklanacağız.”

663,5 milyar dolarlık varlığa sahip olan ve Asya, Afrika ve Orta Doğu’da faaliyet gösteren Standard Chartered, temmuz ayının sonlarında Cote d’Ivoire’da ilk dijital bankasını açmıştı. Bankanın hedefi, gelişmekte olan pek çok pazarda dijital bankalar kurmak. Deniz Güven’den aldığımız bilgiye göre bankanın Hong Kong ile başlayacak operasyon için üç kıtada büyüme planları var.