Skip to main content

Spotify’ı daha verimli kullanmayı sağlayan 5 özelliği derledik.

Spotify’ı daha verimli kullanmak isteyen kullanıcılara sunduğu birçok özellik bulunuyor. İşte kullanıcılar tarafından daha az bilinen ancak Spotify’ı daha verimli kullanmayı sağlayan 5 özellik…

1. Çalma listeleriyle podcast yayınlarını birleştirin

Spotify, kullanıcıların en sevdikleri şarkıları ve podcastleri aynı çalma listesinde bir araya getirmelerine imkan sağlıyor. Bu özellik sayesinde kullanıcılar artık, üç farklı çalma listesi hazırlayabiliyor: sadece müzik, sadece podcast ve müzikle podcastin bir arada olduğu çalma listeleri. Dinleyiciler, karma çalma listeleri oluşturmak için mevcut müzik çalma listelerine istedikleri podcasti ekleyebiliyor. Kullanıcılar aynı zamanda peş peşe podcastlerden oluşan bir çalma listesi oluşturabiliyor veya haber, komedi veya spor podcastlerine en sevdikleri şarkıları entegre edebiliyor.

Mobilde podcast yayını çalma listesine nasıl eklenir?

●Podcast yayınını açın

●Yayının sağında yer alan üç noktaya tıklayın

●“Çalma listesine ekle”’ye tıklayın

●İster mevcut çalma listesine ekleyin ister yepyeni bir çalma listesi oluşturmak için tıklayın

2. Evdeki cihazlarla bağlanın

Evdeki cihazlarla Spotify’ı entegre etmek için, Google Play, App Store veya benzer bir platformdan cihazın uygulamasını indirip ayarlardan Spotify’ı ‘varsayılan müzik hizmeti’ olarak işaretlemek yeterli. Kullanıcılar böylece ev içerisinde gezinirken ses asistanlarından en sevdikleri içerikleri; ister müzik kitaplıklarından ister belirli çalma listelerinden veya şarkılardan ve sanatçılardan çalmalarını isteyebilir. Uzaktan kumanda veya Spotify Connect ile mobil telefonlar veya tabletler üzerinden müzik ve podcastleri dinlemek mümkün. Spotify ayrıca oyun konsollarına (PS3, PS4 & Xbox One) da bağlanabiliyor.

3. Haftalık Keşif çalma listesi ile deneyiminizi kişiselleştirin

Dinleyicilerin bu özel çalma listesi içerisinde şarkılarla olan etkileşimleri, kuşkusuz gelecekteki önerileri de etkiliyor. İşte sevdiğiniz yepyeni müzikler keşfetmeye devam etmenizi sağlayacak birkaç ipucu:

● Beğenin: Eğer çalan şarkıyı sevdiyseniz, şarkının yanında yer alan ‘kalp’ ikonuna mobil telefonunuzdan veya masaüstü bilgisayarınızdan tıklayın.

● Takip edin: Sevdiğiniz sanatçıları takip etmeyi unutmayın. Spotify böylece seveceğinizi düşündüğü benzer sanatçılardan size önerilerde bulunacak. Sevdiğiniz sanatçıları takip etmenin bir başka avantajı ise her Cuma güncellenen Yeni Müzik Radarı çalma listesine söz konusu sevdiğiniz şarkıcıların yeni müziklerinin otomatik olarak eklenmesi.

● Kişisel çalma listeniz: Bir şarkıyı gerçekten çok beğendiyseniz kendi oluşturduğunuz çalma listelerine de dahil edebilirsiniz. Spotify böylece şarkıyı gerçekten çok sevdiğinizi anlayacak ve size benzer şarkılar önermeye devam edecek.

4. Ortak çalma listelerinizi paylaşabilirsiniz

Dünyanın her yerinde insanlar daha çok evlere çekildikçe, Spotify’daki ortak çalma listeleri de artıyor. Kullanıcılar,‘Kitaplığın’ sekmesine tıklayarak bir çalma listesi seçiyor ve üç yatay noktaya tıklayıp kolaylıkla ortak çalma listesi oluşturabiliyor. Bu noktada kullanıcılar, kitaplıklarından seçtikleri çalma listesini “Ortak Çalmaya Aç” yapmalı, sonrasında ise tekrar üç noktaya tıklayarak “Paylaş” seçeneğini seçmeli. Ortak çalma listelerine erişimi olan kullanıcılar, şarkı ekleyebiliyor, silebiliyor ya da şarkıların sırasını yeniden düzenleyebiliyor.

5. Uyku Zamanlayıcısı

Uyumadan önce insanlar genellikle rahatlatıcı şarkılar, yağmurun sesi, yatma zamanı hikayeleri gibi müzikler dinlemeyi tercih ediyor. Hatta heavy metal türünde müziklerle bu saatleri keyiflendirenler bile var. Spotify’ın Uyku Zamanlayıcısı, sesli içeriği kapatmadan önceki zaman dilimine göre çalışan akıllı bir özellik. Kullanıcılar uykuya dalmaya hazır olduklarında, çalma ekranın üst köşesinde bulunan üç noktayı tıklayarak bu özelliği aktif edebiliyor.