Skip to main content

Boston Dynamics, geliştirilebilir robot köpeği Spot’ı resmen satışa sundu. Robot ilk etapta sadece ABD içinde satışta olacak.

Son yıllarda geliştirdiği robotlara insani özellikler kazandırarak adından sıkça söz ettiren Boston Dynamics, dünyanın ilgisini üzerine çekmeye devam ediyor. Kıvraklığı ve refleksleriyle şaşırtan robot köpek Spot, resmen satışa sunuldu. Şirketin e-ticaret sitesi shop.bostondynamics.com‘dan sipariş edilebilen robot, şimdilik sadece ABD sınırları içerisinde “ticari ve endüstriyel” kullanımlar için satılacak.

Spot, 74.500 dolara satışa çıkıyor

Boston Dynamics, programlanabilir robotu Spot, “Erken Sahiplenme Programı” kapsamında eylül ayında 150’den fazla şirkete ve araştırma tesislerine verilmişti. Program,robot köpeğin nerelerde kullanılabileceğini değerlendirmeyi ve hangi noktalarda daha da geliştirilebileceğini tespit etmeyi amaçlıyordu. Şirket, dört ayaklı köpek robotu Spot’ı şimdilik sadece ABD genelinde satışa sunma kararı aldı. Boston Dynamics‘in Spot‘ı 74 bin 500 dolara satışa sunduğunu belirtelim. Ancak toplu alımlarda ve eğitim amaçlı kullanımlarda indirim söz konusu olabilecek.

Geliştirilebilir robot Spot, bu süreçte yetenekleri doğrultusunda farklı görevlerde kullanılabilecek. Örneğin, içinde bulunduğumuz süreçte sosyal mesafeyi korumayı sağlayan çözümlere olan rağbet artmış durumda. Bu kapsamda robot köpek Spot, hastanelerde çalıştırılmaya adapte edilmişti.