Skip to main content

Spotify, komutlar kullanılarak oluşturulabilecek kişiselleştirilmiş yapay zekâ çalma listeleri “AI Playlist”i kullanıma sunuyor.

Popüler AI DJ özelliğiyle zaten başarıyı yakalayan Spotify, şimdi de yapay zekâyı çalma listesi oluşturmaya getirdiğini açıkladı. Şirket, kullanıcıların yazılı komutlara dayalı bir çalma listesi oluşturmasına olanak tanıyan yeni bir seçenek olan AI çalma listelerini beta olarak sundu.

Paylaşılan bilgilere göre özellik ilk olarak Birleşik Krallık ve Avustralya’daki Android ve iOS kullanıcılarına sunulacak ve önümüzdeki aylarda kapsamı genişletilecek.

Spotify’ın yapay zekâ kullanımı, türe veya zaman dilimine dayalı olanlar gibi daha standart çalma listesi oluşturma isteklerine ek olarak, insanların “kedime serenat yapmak için şarkılar” veya “bir zombi kıyametiyle savaşacak ritimler” gibi daha geniş bir yelpazede özel çalma listeleri isteyebileceği anlamına geliyor.

Komutlar; yerler, hayvanlar, etkinlikler, film karakterleri, renkler veya emojiler gibi her türlü şeye atıfta bulunabilir. Şirket, en iyi çalma listelerinin türlerin, ruh hallerinin, sanatçıların ve on yılların bir kombinasyonunu içeren komutlar kullanılarak oluşturulduğunu belirtiyor.

Spotify, bu özellik sayesinde oluşturduğu çalma listelerini özelleştirmek için kullanıcıların zevklerine dair anlayışından da yararlanıyor.

Çalma listesi oluşturulduktan sonra, kullanıcılar örneğin “daha az iyimser” veya “daha fazla pop” gibi komutlar vererek çıkan sonucu düzeltmek ve iyileştirmek için yapay zekâyı kullanabilecek. Kullanıcılar ayrıca herhangi bir şarkıyı sola kaydırarak çalma listesinden kaldırabilecek.

Şirket, yapay zekâ ve makine öğrenimi deneyimleri için bir dizi üçüncü taraf uygulamaları kullanıyor. Kullanıcının amacını anlamak için büyük dil modelleri (LLM’ler) kullandığını belirten Spotify, komutu yerine getirmek ve kullanıcı için yapay zekâ tarafından oluşturulan kişiselleştirilmiş bir çalma listesi oluşturmak için kişiselleştirme teknolojisini (dinleyicinin geçmişi ve tercihleri hakkında sahip olduğu bilgiler) kullanıyor.

AI Playlist özelliğini kullanmak için Spotify mobil uygulamasında ekranın sağ alt köşesinde yer alan “Kitaplığınız” sekmesine tıklayıp ardından ekranın sağ üst köşesindeki artı düğmesine (+) dokunmak yeterli. Mevcut “Çalma Listesi” ve “Blend” seçeneklerinin yanında AI Çalma Listesini yeni bir seçenek olarak gösteren bir açılır menü görünecek. Kullanıcının aklına herhangi bir komut gelmezse Spotify, bazı komut önerileri sunarak kullanıcılara yardımcı olacak.

Görsel: Spotify

Kaynak: Spotify launches personalized AI playlists that you can build using prompts – TechCrunch