Skip to main content

Çevrimiçi müzik servisi Spotify, geçmiş yıllarda da olduğu gibi “kişisel” 2020 özetini yayımladı.

Spotify, 2020’de platformda en çok dinlenen şarkı, sanatçı, albümleri açıklamıştı. Popüler çevrimiçi müzik servisi, şimdi de kullanıcılarının sona ermekte olan yıla daha kişisel bir bakış atmalarını sağlayan Spotify 2020 Kişisel Özeti (Wrapped) verilerini paylaştı. 2020 Özetin deneyimi, yıl boyunca dinleme alışkanlıklarınızı oluşturan sanatçılar, şarkılar, müzik türleri ve podcast’ler hakkında size özel liste çıkarıyor.

Kişisel 2020 Özeti neleri kapsıyor?

Kullanıcılar bugünden itibaren Spotify mobil uygulaması (iOS ve Android) üzerinden 2020 Özetin verilerine erişim sağlayabiliyor. Spotify diğer yandan, müzikseverlerin kişisel özetleriyle ilgili şimdiye kadar sevdikleri tüm özelliklere ek olarak bu yıl birkaç yeni özellik de ekledi.

Uygulama içi testler ile dinleyiciler, en çok dinledikleri podcast’leri, sanatçıları hatta en çok hangi on yılın şarkılarını dinlediklerini tahmin etmeye çalışacaklar. En Sevdiğin Şarkı ile 2020 Yılının Hikayesi özelliği sayesinde, en çok dinlediğin şarkının yıl boyu yolculuğunu takip edebilirsin -hem de ilk dinlenmesinden 100’üncü dinlenmesine ve hatta diğer göze çarpan anlarına kadar. Diğer yandan kullanıcıların podcast dinleme eğilimleriyle ilgili de daha detaylı bir analiz mevcut; örneğin podcast dinlemeye kaç dakika ayırdığın ya da senin için yılın dinlenmeye değer podcast yayını hangisi gibi.
Trend Öncüsü müsün? (Çalma listelerinin X kadarı, X kadar yeni takipçi kazandı) olun ister Koleksiyoner misin? (bu sene çalma listelerine X kadar şarkı ekledin) yoksa Lider mi? (X şarkıyı 50,000 dinlenmeye ulaşmadan önce dinledin)Spotify, Premium kullanıcılarını farklı rozetlerle taçlandıracak.

Yılın Özeti bu yıl Spotify kullanıcı olsun veya olmasın herkese açık. Spotify’ın global dinlenme trendlerine erişim sağlayarak, Spotify kullanıcısı olmayanlar da yıl içindeki Spotify kullanıcılarının dinleme alışkanlıklarını özetleyen içeriklere erişebilecek. Hem web hem de mobile web üzerinden erişebileceğiniz bu yeni deneyime Spotify.com/Wrapped adresi üzerinden göz atabilirsiniz.

Spotify ayrıca, sanatçılar ve podcast yayıncıları için de 2020 Özeti verilerini açıklıyor. Sanatçı ve podcast yayıncıları bireysel 2020 Özeti mikro sitelerine gittiklerinde, kendi dinleyicilerinin 2020 yılındaki dinleme eğilimlerine dair detaylı bir analiz görebilecek.