Skip to main content

SpaceX Mars’a yolculuk hayalini hatırlatırken, Starship’in Super Heavy roket ile birleştiği görüntüler heyecan yarattı.

SpaceX, ilk yörünge testini önümüzdeki haftalarda yapmayı planladığı tamamıyla yeniden kullanılabilir uzay aracı Starship’in başrolde olduğu bir video yayınlayarak uzun vadeli planını tekrar hatırlattı.

Türkçeye Mars’a geçiş yolu, yöntemi olarak çevirebileceğimiz ‘Gateway to Mars’ başlığı ile yayınlanan video, Starship’in parçalarının birleştirilmesi ve çeşitli uçuş testi görüntülerinden oluşuyor.

SpaceX, yörünge testini tamamladıktan sonra Starship’i Ay’a dikey bir şekilde indirip tekrar dünyaya döndürmeyi denemek istiyor. Bu yolculuğu ekipsiz olarak tamamlaması planlanan Starship’in, bu testi geçtikten sonra Ay’a insanlı uçuşlarına başlaması olası. Fakat Starship için planlanan asıl amaç, Mars’a yolculuk.

Altı adet Raptor motoruna sahip olan Starship, uçuş testlerinde başarılı olsa da Mayıs ayında yapılan son uçuşuna kadar inişleri sırasında çakılmıştı. SpaceX, Mayıs ayında yapılan son uçuşta uzay aracını dikey bir şekilde indirmeyi başardı.

Video ayrıca Starship’in Super Heavy roketi ile birleştirilerek tüm ihtişamıyla arz-ı endam ettiği görüntülere de sahip.

Starship, FAA’dan (Federal Aviation Administration) ilk yörünge uçuşunu yapmak için onay bekliyor. Onay almasının ardından SpaceX’in Texas, Boca Chica’daki merkezinden test için kalkışa geçecek.

Kaynak: Watch SpaceX’s ‘Gateway to Mars’ Video Featuring Starship – Digital Trends