GERÇEK ZAMAN

Erdem Akın Temel | 05.08.2022 - 14:05

SpaceX, Güney Kore’nin ilk Ay görevi için fırlatış gerçekleştirdi

NASA ile Kore Uzay Araştırmaları Enstitüsü tarafından geliştirilen KPLO, SpaceX'in Falcon 9 roketi ile birlikte Ay'a doğru yola çıktı. Falcon 9'dan ayrılan KPLO, Aralık ayında Ay'a ulaşacak.

SpaceX, Güney Kore’nin ilk Ay görevi için Falcon 9 roketi ile fırlatış gerçekleştirdi. Fırlatış ile birlikte Korea Pathfinder Lunar Orbiter (KPLO) adı verilen aracın Ay’a doğru dört buçuk ay sürecek olan yolculuğu başladı.

NASA ve Kore Uzay Araştırmaları Enstitüsü (Korea Aerospace Research Institute) tarafından geliştirilen KPLO, Florida’da bulunan Cape Canaveral üssünden fırlatıldı. Bu fırlatış, sadece Güney Kore için değil, SpaceX için de önemli. Zira şirket her ne kadar sıklıkla roket fırlatışları gerçekleştirse de fırlatılışı yapılan modüllerin çoğu Ay’a ulaşma hedefi ile yola çıkmıyor.

SpaceX, 2019 yılında Beresheet adlı bir İsrail modülünün Ay’a indirilmesi için bir Falcon 9 fırlatışı gerçekleştirmiş; fakat modülün Ay yüzeyine çarpmasından ötürü görev başarısız olmuştu. Danuri olarak da bilinen KPLO’nun görevinde başarılı olup olmadığı Aralık ayında belli olacak. Zira KPLO’nun, balistik Ay transferi (ballistic lunar transfer, BLT) olarak adlandırılan bir yöntem ile Ay’a ulaştırılması planlanıyor. BLT, KPLO’nun Güneş’in, Ay’ın ve Dünya’nın yerçekimi kuvvetlerinden faydalanılarak Ay’ın yörüngesine yerleştirilmesini sağlayacak. Bu şekilde, KPLO daha az yakıt harcayacak, fakat daha uzun sürede Ay’a ulaşacak.

Ay yüzeyini 100 kilometre yüksekten inceleyecek olan KPLO, bir yıl boyunca Ay yörüngesinde kalacak. Görevin uzatılması halinde, KPLO’nun 70 kilometreye kadar alçalacağı konuşuluyor.

Kaynak: SpaceX just launched South Korea’s first mission to the Moon – Mashable