Skip to main content

Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri 2013’te profesyonel kategorilere başvurular 9 Ocak, Türkiye’ye özel yarışmanın da dahil olduğu diğer tüm yarışmalara başvurular ise 4 Ocak tarihlerinde sona eriyor Dünya Fotoğraf Organizasyonu tarafından…

Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri 2013’te profesyonel kategorilere başvurular 9 Ocak, Türkiye’ye özel yarışmanın da dahil olduğu diğer tüm yarışmalara başvurular ise 4 Ocak tarihlerinde sona eriyor
Dünya Fotoğraf Organizasyonu tarafından düzenlenen  ve 2007 yılından bu yana Sony sponsorluğunda sürdürülen, yılın en önemli fotoğraf etkinliği Dünya Fotoğraf Ödülleri’nin 2013 yarışması için geri sayım başladı.
Tüm dünyadan profesyonel ve amatör fotoğrafçıların bu yıl içinde çektikleri en iyi fotoğrafları seçerek yarışmaya sunmak için sadece bir ayı kaldı. Profesyonel fotoğrafçılar, L’Iris d’Or/2013 Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri Yılın Profesyonel Fotoğrafçısı unvanı ve 25 bin ABD doları tutarındaki ödül için; amatör fotoğrafçılar ise 2013 Yılın Açık Fotoğrafçısı unvanı ve 5 bin ABD doları tutarındaki ödül için rekabet edecek. Ödüller çerçevesinde yer alacak tüm kategorilerin kazananları, Sony’den son model dijital görüntüleme ekipmanına da kavuşacak.
Türkiye’ye özel oluşturulan jüri, Türkiye’deki fotoğrafçılar tarafından gönderilen fotoğraflar arasından birinciyi seçiyor. Yarışmanın Türkiye birincisi, hem Londra’da gerçekleştirilecek 2013 Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri ödül törenine katılıyor hem Sony NEX-5R fotoğraf makinesi kazanıyor. Ayrıca kazananın fotoğrafı, Londra’daki Dünya Fotoğraf sergisinde sergileniyor ve bu sayede fotoğrafını tüm dünya görüyor. 

Finalistler ve ödül kazananlar için sergi yeri
2013 yılında ödül kazanan ve finale kalan tüm fotoğrafçıların çalışmaları Londra’nın tarihi mekanlarından Somerset House’da Nisan – Mayıs aylarında sergilenecek. Çalışmalara aynı zamanda WPO internet sitesinde de yer verilirken, finale kalan fotoğrafçıların çalışmalarından bir seçki de yıllık ciltli Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri kitabında yayımlanacak.
Amatörler 4 Ocak’ı, profesyoneller 9 Ocak’ı unutmayın
Amatörler ve meraklılar için düzenlenen on açık kategorideki katılımlar için son başvuru süresi 4 Ocak 2013 tarihinde sona eriyor. Profesyonel fotoğrafçılar için düzenlenen 15 kategorinin yer aldığı Profesyonel yarışmada ise son başvuru tarihi 9 Ocak olarak belirlendi. Tüm katılımların worldphoto.org üzerinden ücretsiz olarak gerçekleştirilebileceği yarışmada finale kalanlar 5 Şubat tarihinde açıklanacak.
Türkiye’ye özel yarışma için özel jüri
Dünya çapındaki yarışmanın ‘açık kategori’sine Türkiye’den katılan fotoğrafçıların eserleri, Türkiye’ye özel yarışma kapsamında değerlendiriliyor. Yarışmanın ilk kez düzenlenecek Türkiye ayağı için özel bir jüri oluşturuldu. Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri Türkiye Jürisi’nde, uluslararası savaş fotoğrafçısı, gezgin, macera insanı, belgesel yapımcısı Coşkun Aral, Dünya Fotoğraf Organizasyonu Yaratıcı Direktörü Astrid Merget, İFSAK İstanbul Fotoğraf ve Sinema Amatörleri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Tanju Akleman, EFIAP Cemil Ağacıkoğlu ve Sony Eurasia A.Ş. Pazarlama Direktörü Richard de Barbanson yer alıyor.