Skip to main content

Snap, 540 çalışanının işine son vermeye karar verdi.

Teknoloji şirketlerinde işten çıkarmalar devam ediyor. Son olarak Snapchat’in çatı şirketi Snap de küresel iş gücünü yüzde 10 oranında azaltmaya karar verdiğini açıkladı. Yüzde 10’luk rakam, şirketin 2023’ün üçüncü çeyreğinin sonu itibarıyla en son rapor ettiği 5 bin 367 çalışandan yaklaşık 540 çalışanına tekabül ediyor.

En son 2022’nin Ağustos ayında yüzde 20 küçülme kararı alarak 1300 çalışanını işten çıkaran Snap’in dün yayımlanan bir SEC dosyasında yeniden yapılanma kararları ortaya çıktı. Maliyetleri bir kez daha azaltmak için küçülme yoluna giden Snap, SEC dosyasında “İşimizi en yüksek önceliklerimiz doğrultusunda yürütmek üzere en iyi şekilde konumlandırmak, zaman içinde büyümemizi desteklemek ve artan şekilde yatırım yapabilecek kapasiteye sahip olmak için ekibimizi yeniden yapılandırmak gibi zor bir karar aldık” ifadelerini kullandı.

Snap, işten çıkarmaların bir sonucu olarak, şirketin öncelikle kıdem ve ilgili maliyetlerden oluşan ön vergi masraflarının yanı sıra diğer masraflardan oluşan tahmini 55 milyon ilâ 75 milyon dolarlık bir maliyetle karşılaşacağını tahmin etti; bunun içinden 45 milyon ilâ 55 milyon dolarının gelecekteki nakit harcamalar olması bekleniyor. Snap, bu masrafların çoğunun 2024’ün ilk çeyreğinde karşılanmasının beklendiğini belirtti. Snap’in 2023’ün dördüncü çeyrek sonuçlarını bugün piyasa kapandıktan sonra açıklaması bekleniyor.

Kaynak: Snapchat Parent to Lay Off 10% of Workforce, About 540 Employees – Variety