Skip to main content

Kaspersky, 6 Şubat 2024 Güvenli İnternet Günü’nde, kullanıcıların veri güvenliği konusunda proaktif davranmalarının kritik bir ihtiyaç olduğunu vurguluyor.

6 Şubat 2024 Güvenli İnternet Günü’nde, Kaspersky uzmanları, veri güvenliği konusunda proaktif davranmanın önemini vurguluyor. Kullanıcılar, popüler uygulamalara getirilen erişim sınırlamalarını aşmak için alternatif yollar arıyorlar. Ancak bu alternatif uygulamalar genellikle güvenlik açıklarıyla dolu veya kullanıcı haklarını ihlal edebiliyor. Kaspersky, kullanıcıların dikkat etmesi gereken bazı ipuçlarını paylaşıyor:

  1. Cihazlarınıza herhangi bir şey yüklemek söz konusu olduğunda acele etmeyin.

Bir uygulamayla ilgili herhangi bir sınırlamaya ilişkin tartışmaların direkt olarak yasaklanmasına neden olmadığı unutulmamalıdır. Aceleci davranmak, kişisel bilgilerinizi riske atabilir çünkü alternatif uygulamaların korsan kopyaları güvenlik açıkları barındırabilir. Doğrulanmamış uygulamaları yüklemeden önce dikkatlice düşünmek önemlidir ve resmi uygulama mağazaları genellikle en güvenli seçenektir.

  1. Gizliliğe yönelik haklarınızı daima önceden kontrol edin.

Bunun için işe ülkenizin tüketici haklarını ve kişisel verilerin işlenmesini düzenleyen mevzuatı hakkında daha fazla bilgi edinerek başlayabilirsiniz. Uygulamanın gizlilik politikasını okurken, kullanıcıların haklarına saygı gösterip göstermediklerini ve yalnızca gerekli verileri toplayıp toplamadıklarını önceden kontrol etmek önemlidir. Bununla birlikte müşteri hizmetleriyle iletişime geçebildiğinizden ve kişisel bilgilerinizi silme talebinde bulunabildiğinizden emin olun.

  1. Gereğinden fazla veri paylaşmak veri paylaşımı güvenli bir seçenek değildir.

Veri paylaşımını kısıtlayın ve gereksiz veri paylaşımından kaçının. Çünkü fazla veri paylaşımı gizlilik risklerini artırabilir. Kişisel verilerin güvenliğini sağlamak için uygulamaların erişimini sınırlayın ve uygulamaların hakkınızda topladığı veri miktarını azaltın. Bu tür sorunları önlemek için fotoğraf, kişi ve konum erişimini, bunlar olmadan çalışabilen uygulamalar için sınırlandırarak gizliliğinizi koruyun. Bu, uygulamaların mikrofon kullanımı için de geçerli. Sınırlı erişim kişisel verilerinizin izinsiz toplanmasını engelleyebilir.

  1. Modern güvenlik çözümleri, kişisel verilerinizi çevrimiçi ortamda güvende tutabilir.

Modern güvenlik çözümleri, uygulamaların kişisel bilgilere erişimini engelleyebilir, kullanıcıları telefon numaraları ve diğer verilerin sızdırılması gibi riskler konusunda uyarabilir ve kötü amaçlı dosyaların indirilmesi durumunda da uyarabilir. Bazı basit talimatları izleyerek kişisel verilerin güvenliğini artırmaya yardımcı olan hizmetler de mevcuttur.

Kaspersky Web İçerik Analizi Uzmanı Anna Larkina, popüler uygulamaların sıkça kısıtlandığına dikkat çekiyor. Larkina’ya göre, yeni bir uygulama arayan kullanıcılar genellikle şeffaf bir gizlilik politikasına sahip güvenilir bir uygulama bulmakta zorlanıyorlar. Larkina, “Kullanıcıların haklarını bilmek ve uygulamanın kimden ve nasıl veri topladığına dikkat etmek, kişisel bilgilerin yanlış ellere geçmesini önlemeye yardımcı olabilir” diyor.