Skip to main content

Snapchat, Dreams ile üretken yapay zekâ özelliklerini daha da genişletmeye hazırlanıyor.

Kullanıcıların sadece metin tabanlı mesajlar değil görsel Snap’ler de gönderebilmesi için yapay zekâ destekli chatbot’u My AI’yı kullanıma sunan Snapchat, şimdi de Dreams adlı yeni bir üretken yapay zekâ özelliğiyle gündem oldu.

İlk olarak mühendis Alessandro Paluzzi tarafından kesfedilen Dreams ile kullanıcıların kendileri ve arkadaşlarını içeren görseller üretebileceği, bu görsellerin yaratıcı arka planlara sahip olacağı ifade ediliyor.

Uygulama araştırmacısı ve geliştiricisi Steve Moser’ın paylaştıklarına göre, şirket, Snapchat kullanıcılarının selfie çekmesine veya yüklemesine, uygulamanın kullanıcıların hayal ettiği senaryolarda yeni fotoğraflarını oluşturmasına olanak tanıyan özellikler geliştiriyor.

Moser’ın araştırmasına göre Dreams, selfie’leri özellikle “fantastik yerlere ve senaryolara” yerleştirecek. Diğer yapay zekâ destekli selfie uygulamaları gibi, Dreams’in de çalışabilmesi için yüz hatlarının belli olmadığı veya içinde başka insanların olduğu selfie’ler değil net selfie’ler gerekiyor. Farklı ifade, ışık ve açılara sahip fotoğraflar yüklendiğinde daha iyi sonuçların elde edileceği ve uygulamanın kullanıcılara talimat vereceği belirtiliyor.

Moser, bunun yanı sıra kullanıcıların iki arkadaşını da dahil ederek yapay zekâ destekli hayali görseller oluşturmasına imkân tanıyan “Dreams with Friends” özelliğinin geliştirildiğini de söyledi.

Snapchat uygulamasında Dream Packs satın almayla ilgili ifadeler de bunun bir noktada para kazandırabilecek bir özellik olabileceğini gösteriyor.

Snapchat, Dreams hakkında resmi bir açıklama şimdilik yapmadı. Söz konusu özelliğin ne zaman kullanıma sunulacağı net değil.

Kaynak: Snapchat is expanding further into generative AI with ‘Dreams’ – TechCrunch