Skip to main content

Meta’nın yeni yapay zekâsı SeamlessM4T, yaklaşık 100 dilde konuşma ve metin çevirisi yapabiliyor.

Meta, yeni bir “hepsi bir arada” yapay zekâ çeviri modelini tanıttı. SeamlessM4T olarak adlandırılan model, yaklaşık 100 dilde metinden konuşmaya, konuşmadan metne, konuşmadan konuşmaya ve metinden metne dahil olmak üzere birçok türde yapabiliyor.

Meta blog yazısında birden fazla model kullanan diğer dil çevirmenlerinin aksine, SeamlessM4T’nin “hataları ve gecikmeleri azalttığını” ve “çeviri sürecinin verimliliğini ve kalitesini” artırdığını ifade ediyor.

SeamlessM4T, Meta’nın önceki yapay zekâ çalışmasını temel alıyor. Şirket, Temmuz 2022’de, daha nadir veya daha az yaygın olarak kullanılan diller için çevirilerin iyileştirilmesine vurgu yaparak 200 dilde metinden metne çeviri yapmak için yapay zekayı kullanan No Language Left Behind projesini başlatmıştı.

Meta’nın önceki yapay zekâ modellerinin çoğu gibi, SeamlessM4T de araştırmacıların ve geliştiricilerin teknolojiyi temel alarak geliştirmelerine olanak tanıyan bir araştırma lisansı altında piyasaya sürülüyor. Meta ayrıca projenin meta verilerini SeamlessAlign adlı bir veri kümesinde yayımlıyor. Şirket, SeamlessAlign’ın yapay zekânın eğitildiği 270.000 saatlik konuşma ve metin hizalamalarını içeren en büyük açık kaynaklı çok modlu veri kümesi olduğunu söylüyor.

Kaynak: Meta’s New AI Can Translate Speech and Text for Nearly 100 Languages