Skip to main content

İşletmeler, artık kendi verilerini kullanarak GPT-3.5 Turbo’ya ince ayar yapabilecek.

OpenAI, işletmelerin artık kendi verilerini kullanarak GPT-3.5 Turbo’ya ince ayar yapabileceklerini duyurdu. Şirket, bu özel modelin belirli görevler için GPT-4’ün yetenekleriyle eşleşebileceğini veya bu yetenekleri aşabileceğini iddia ediyor.

Bu ince ayar, işletmelerin ChatGPT’yi belirli görevler için özellikle verimli olan daha odaklı bir modele dönüştürmesine olanak tanıyor. Bu, müşteri şirketine özel bir bot oluşturacak ve böylece örneğin belirli bir dilde veya daha kısa ifadelerle güvenilir yanıtlar sunabilecek.

Şimdiye kadar ticari müşteriler, bunun için davinci-002 veya babbage-002 gibi GPT-3 varyantlarını kullanabiliyorlardı. Ancak şimdi model, Eylül 2021’e kadar önceden eğitilmiş GPT-4 gibi sunulacak. OpenAI, bu verilerin ya da herhangi bir giriş veya çıktının müşteri şirketi dışındaki modellerin eğitimi için kullanılmayacağını söylüyor.

Diğer kullanım alanları arasında, botun daha tutarlı olması için marka seslerini taklit edecek şekilde eğitilmesini sağlamak yer alıyor. Yazılım şirketleri bunu API çağrıları gibi rutin kodlar veya kod parçacıklarını güvenilir bir şekilde biçimlendirmek ve tamamlamak için kullanabilir.

GPT-3.5 Turbo, şirketin bu yılın başlarında piyasaya sürdüğü ve sohbete özel olmayan kullanım durumları için ideal olduğunu söylediği bir model ailesi. Tek seferde 4.000 tokeni işleyebiliyor; OpenAI bunun daha önce sunulan modellere göre iki kat daha fazla olduğunu söylüyor.  Şirket, ilk test yapan kullanıcıların GPT-3.5’i ince ayarlı talimatlarla kullanıma hazırladıktan sonra yüzde 90 daha kısa komutlar oluşturabildiklerini ifade ediyor.

GPT-3.5’in fiyatlandırması, eğitim için 1.000 token başına 0,0080 dolar, giriş kullanımı için 1.000 token başına 0,0120 dolar ve chatbot çıktısı için 1.000 token başına 0,0120 dolar olarak belirlenmiş durumda.

Kaynak: OpenAI opens GPT-3.5 Turbo up for custom tuning – The Verge