Skip to main content

Bundan tam 20 yıl önce, İngiliz bir yazılımcı, dünyanın ilk yazılı mesajını gönderdi. Mesaj da “Mutlu Noeller” (Merry Christmas) yazıyordu. Yazılımcı Neil Papwarth, Sema Group (şimdiki  Airwide Solutions)’ta test mühendisi…

Bundan tam 20 yıl önce, İngiliz bir yazılımcı, dünyanın ilk yazılı mesajını gönderdi. Mesaj da “Mutlu Noeller” (Merry Christmas) yazıyordu.

Yazılımcı Neil Papwarth, Sema Group (şimdiki  Airwide Solutions)’ta test mühendisi olarak çalışıyordu ve 3 Aralık 1992’de  PC aracılığıyla bir arkadaşının telefonuna mesaj gönderdi.
İlk mesajdan sonra mesajlaşmanın yaygınlaşması yedi yılı aldı. Şu anda her yıl neredeyse 8 trilyon mesaj gönderimi yapılıyor.
 
Cep telefonu üzerinden mesaj alıp gönderme konsepti ilk kez 80’lerde düşünülmüştü.
Kısa mesaj gönderimi, temelini telegraf ve teleksten alan çağrı cihazlarıyla birlikte başladı.  
TechCrunch’ta yer alan habere göre; 911 ve 07734 (tersten okunduğunda ‘hello’) gibi mesajlar, hızlı mesaj göndermenin yollarındandı. 
1999’da ilk Blackberry, çift yönlü iletişimi sağlayan çağrı cihazını oluşturdu. Mesaj gönderimi, birçok yönden tercih edilen bir iletişim modeli oldu. 
Telegraph’ın haberine göre; İngiltere’de Telekom şirketlerinin sonraki yıllarda odak noktası oldu. İlk SMS reklamı, 1993’te İsveç’te yayınlanmıştı. 
1994’te çoğu şirket çağrı cihazlarına yatırım yapıyordu. Vodafone kısa mesaj hizmetini 1994 yılında oluşturdu. O zamanlar mesajlaşma ücretsizdi ve ancak aynı ağ üzerinde bulunan kişilere gönderilebiliyordu. Sonrasında, öğrenciler arasında kısa zamanda bir popülerlik kazandı.