Skip to main content

Teknoloji dünyasında çapraz platform mobil mesajlaşma uygulaması WhatsApp’ın Facebook tarafından satın alınacağı haberleri konuşuluyor.    TechCrunch’ın duyurduğu bu habere göre; Facebook mobil cihazların en çok kullanılan uygulamalarından olan WhatsApp’ı satın…

Teknoloji dünyasında çapraz platform mobil mesajlaşma uygulaması WhatsApp’ın Facebook tarafından satın alınacağı haberleri konuşuluyor. 
 
TechCrunch’ın duyurduğu bu habere göre; Facebook mobil cihazların en çok kullanılan uygulamalarından olan WhatsApp’ı satın almayı planlıyor. WhatsApp, konu ile ilgili henüz bir açıklama yapmadı.
Giderek büyüyen chat uygulaması: WhatsApp 

Mesajlaşma uygulaması WhatsApp’ın iOS, Android, Blackberry, Nokia S40, Symbian ve Windows Phone platformları üzerinde 750 mobil ağını kapsayan yüzden fazla ülkede 100 milyona yakın kullanıcısı bulunuyor. Günlük aktif global kullanıcıları WhatsApp’ı ailesi ve arkadaşlarına mesaj göndermek üzere kullanıyor. 
Facebook’un aksine paralı bir uygulama olan Whatsapp, ücretsiz reklam hizmetiyle Facebook’un reklamcılığın ötesinde genişletilmiş bir iş modeli olduğu düşünülüyor. 

Whatsapp, Apple App Store’unda (ABD versiyonu) 0,99 dolardan iki numaralı ödemeli uygulaması olarak yer alıyor. Google Play Android store üzerinde ilk yıl ücretsiz olup, sonrasında aplikasyon için her yıl 0,99 dolar ödenmesi gerekiyor. Google’ın bildirdiğine göre; aplikasyonu indirme sayısı 100 milyon ila 500 milyon arasında değişiyor.
WhatsApp, Ekim 2011’de yaptığı açıklamada, günde 1 milyar mesaj trafiğine ulaştıklarını belirtmişti. Şirket, blog sayfasında “1 milyar mesaj tam olarak neye eşit? Bu saatte 41,666,667; dakikada 694,444 ve saniyede 11,574 mesaj anlamına geliyor” olduğunu belirtti. 
Global pazar için mobil mesajlaşma sistemini sağlamayı ve daha fazla büyümeyi planlayan WhatsApp; şu anda Arapça, Danimarkaca, Flemenkçe, Farsça, Fince, Fransızca, Almanca, İbranice, Hintçe, Macarca, Endonezyaca, İtalyanca, Japonca, Korece, Malayca, Norveççe, Lehçe, Portekizce, Rusça, geleneksel Çince, İspanyolca, İsveçce, Taylandca, Türkçe ve Urdu dillerinde çevirmen arıyor. 
Facebook’un Silikon Vadisi’nin göbeğinde kurulmuş genç bir teknoloji firması WhatsApp’i satın almasıyla, bir diğer bir milyar kullanıcıya ulaşma konusunda önemli bir adım atacağı düşünülüyor.
Facebook CEO’su Zuckerberg, yakın zamanda BusinessWeek’e yaptığı açıklamada, dünyada cep telefonu kullanıcı sayısının 5 milyarı bulduğunu belirterek, en çok ilgilenecekleri alanın mobil olacağını söylemişti.