Skip to main content

Kayıtlı e.posta hizmetleri kullanımında gönderim sadece e.imza ile mümkün olacak Resmi gazetede yayınlanan ve 19 Ocak’ta Türk Ticaret Kanunu kapsamında yürürlüğe giren Elektronik Tebligat Yönetmeliği; anonim, limited ve sermaye şirketlerine…

Kayıtlı e.posta hizmetleri kullanımında gönderim sadece e.imza ile mümkün olacak
Resmi gazetede yayınlanan ve 19 Ocak’ta Türk Ticaret Kanunu kapsamında yürürlüğe giren Elektronik Tebligat Yönetmeliği; anonim, limited ve sermaye şirketlerine devlet tarafından yapılacak tebligatların kağıt üzerinden çıkarılarak, sadece elektronik ortamda yapılmasını zorunlu hale getiriyor. 
Bu doğrultuda, devlet tarafından yetkilendirilmiş Kayıtlı Elektronik Posta (KEP) Hizmet Sağlayıcıları şirketlere çözüm sağlayacak. İlgili yönetmelik kapsamındaki uygulamalara dahil olan şirketler, devletle ve diğer iletişimde oldukları kurumlarla KEP üzerinden resmi olarak yazışabilecek. Yönetmeliğin hedefinde olan 800 bin şirketin; yapacağı bu yazışmalar için e.imza sahibi olması da gereklilik oluyor.
Konuya ilişkin açıklama yapan E-GÜVEN Genel Müdürü Can Orhun, kendilerine gelen e.tebligatlar dışında KEP üzerinden yapılacak yazışmalar için şirketlerin elektronik imza sahibi olması gerektiğini belirterek, şirketlerin KEP başvuruları sürecinde e.imza kullandıkları takdirde ikinci bir kimlik doğrulama sürecine de tabi tutulmayacağını söyledi.