Skip to main content

Bugüne kadar herhangi bir hack’leme olayından etkilenmeyen SIM kartlarda bulunan bir açıktan kaynaklı milyonlarca mobil cihazın tehlike altında olduğu iddia edildi. Radikal.com.tr’nin haberine göre; kullanıcıların mobil güvenliği doğrultusunda araştırmalar yürüten…

Bugüne kadar herhangi bir hack’leme olayından etkilenmeyen SIM kartlarda bulunan bir açıktan kaynaklı milyonlarca mobil cihazın tehlike altında olduğu iddia edildi.
Radikal.com.tr’nin haberine göre; kullanıcıların mobil güvenliği doğrultusunda araştırmalar yürüten bir Alman siber güvenlik firmasının sahibi Karsten Nohl, yaptığı araştırmada dünya genelindeki SIM kartların yüzde 25’inde bulunan bir açığı keşfetti. Yaklaşık üç milyar SIM kartta bulunan veri şifreleme standardından (DES) kaynaklandığı belirtilen açığın, cep telefonlarının kontrol edilmesine olanak tanıdığı belirtildi. 
Karsten Nohl, araştırmadan elde ettiği verilere son iki yıl içerisinde Avrupa ve Kuzey Amerika’daki bin adet SIM kart üzerinde kendi geliştirdiği metodu deneyerek ulaştığını belirtti. Bu doğrultuda elde edilen açıktan gönderilen bir SMS ile kartın 56 bitlik güvenlik şifresine ulaşılabiliyor.
Bir telefonun kırılmasının iki dakika sürdüğünü söyleyen Nohl, yaklaşık 750 milyon SIM kartın, keşfettiği bu açıktan etkilenmiş olabileceğini belirtiyor. Nohl, yaptığı araştırmanın kesin sonuçlarını ay sonunda açıklayacağını söyledi.