Skip to main content

Bulut güvenliği firması Trend Micro, saldırıların yazılım güncelleştirmelerinden çok daha hızlı gerçekleşerek yıkıcı hale geldiğini ortaya koydu.  Japonya merkezli siber güvenlik uzmanı Trend Micro’nun 2013 yılı ilk çeyrek güvenlik raporuna göre,…
Bulut güvenliği firması Trend Micro, saldırıların yazılım güncelleştirmelerinden çok daha hızlı gerçekleşerek yıkıcı hale geldiğini ortaya koydu. 
Japonya merkezli siber güvenlik uzmanı Trend Micro’nun 2013 yılı ilk çeyrek güvenlik raporuna göre, sıfırıncı gün açıklarının artmasının yanı sıra Güney Kore’de olduğu gibi yıkıcı saldırıların çoğalması güvenlik endişelerine yol açıyor. Rapor; saldırıların karmaşık yapısı, yoğunluğu ve çeşitliliği göz önüne alındığında sıfırıncı gün açıklarının hâlâ tehdit olarak hayatımızda yer aldığını gözler önüne seriyor. 
Sıfırıncı gün saldırıları
Oracle’ın Java ve Adobe’nin Flash Player, Acrobat ve Reader yazılımlarındaki açıklar henüz yamalanmadan saldırganlar tarafından değerlendiriliyor ve profesyonel saldırılar gerçekleştiriliyor. 

Java’nın birçok farklı alanda kullanıldığını ve siber suçluları bu sebeple cezbettiğini ifade eden Trend Micro Güvenlik Araştırmalarından Sorumlu Başkan Yardımcısı Rik Ferguson, “Bu durum daha fazla saldırının gerçekleşmesinin önünü açıyor. Son saldırılar, Java üzerinden gerçekleşen son denemeler değildi ve suçluların vazgeçebilecekleri bir alan gibi de görünmüyor.” ifadesini kullandı. 
Mart ayında Güney Kore’de gerçekleşen üst sınıf saldırılar, saldırganların tek noktayı hedef almadığını ortaya çıkardı. Ayrıca saldırganların, kritik ağlara da;
UNIX ve LINUX gibi birden çok platforma odaklanması
Yüklenmiş güvenlik yazılımı için özel saldırı çeşitleri geliştirilmesi
Yama yönetim sistemlerinin ele geçirilmesi 
gibi inovatif teknolojiler kullanarak sızdığı belirlendi. 
Raporun tamamına şuradan ulaşabilirsiniz.