Skip to main content

Shazam ile konserleri keşfetmek artık mümkün.

Apple, Shazam uygulamasının iOS sürümünde “Konserler” adlı yeni bir bölümü kullanıma sundu. Shazam 17.0 sürümündeki bu yeni özellik, kullanıcılara konserleri “Sana Özel” ve “Popüler” olmak üzere iki seçenek altında öneriyor. Kullanıcılar listeyi konuma göre daraltabiliyor ve ilgilendikleri konserleri kaydedebiliyor.

Bu yeni bölümde ayrıca mekânla ilgili bilgiler ve her konser için bilet satın alınabilecek bir bağlantı yer alıyor. Belirli bir konsere dokunduğunda kullanıcılara, onu Shazam uygulamasına kaydetme ve hatta takvimine etkinlik olarak ekleme seçeneği sunuluyor. Uygulama ayrıca konserde çalacak müzisyen veya müzik gruplarının şarkılarını da sunuyor. Kullanıcılar bu şarkıları dinlemek isterse doğrudan Shazam’dan dinleyebildikleri gibi, kullandıkları müzik hizmetine bağlı olarak Apple Müzik veya Spotify gibi platformlardan da dinleyebiliyor.

Konserler bölümünde yer alan veriler, verilerini 2022’de Apple’a lisanslayan Bandsintown’dan geliyor. Bandsintown’un verileri, Spotlight Arama, Apple Müzik ve Apple Haritalar uygulamaları da dahil olmak üzere iOS’ta birçok uygulamada kullanılıyor.

Kaynak: Shazam can tell you what concerts to go to now – The Verge