Skip to main content

Google Haritalar, yeni eklenecek yapay zekâ araçları ile daha akıllı ve kullanışlı olacak.

Google, Perşembe günü Haritalar için büyük bir güncelleme sunarak uygulamayı daha da güçlü hale getiren bir dizi yeni özellik ekledi. Örneğin yeni Immersive View for Routes (Rotalar için Sürükleyici Görünüm) özelliği, planlanan yolculukların ayrıntılı önizlemelerini sunmak için yapay zekâdan faydalanıyor.

Google’dan Chris Phillips, yeni özellikleri özetleyen bir blog yazısında, “San Francisco’daki Güzel Sanatlar Sarayı’na kadar su boyunca bisikletle gitmek istediğinizi varsayalım. Bisikletle yol tarifi isteyin, ardından rotanızı baştan sona çarpıcı, çok boyutlu bir görünümde görmek için Sürükleyici Görünüm önizlemesine dokunun. Ayrıntılı, adım adım görsel yol tarifleri ile her dönüşe sanki oradaymışsınız gibi hazırlanabilirsiniz ve simüle edilmiş trafik ve hava koşulları gibi yararlı bilgilere dayanarak ne zaman yola çıkacağınızı planlamak için zaman kaydırıcıyı kullanabilirsiniz. Bu şekilde yağmurlu havalarda veya yoğun trafikte sürüş yapmaktan kolayca kaçınabilirsiniz” ifadeleri yer alıyor.

Google CEO’su Sunar Pichai de Perşembe günü X paylaşımında yeni özelliğe dikkat çekti. Pichai, “Yapay zekâ, Google Haritalar’la keşfetmeyi ve gezinmeyi kolaylaştırıyor. Rotalar için Sürükleyici Görünüm 15 şehre geliyor ve yürüyüş, araba veya bisiklet rotasının her adımını 3D olarak önizlemenize olanak tanıyor” diye yazdı. Pichai, Lens in Maps (Haritalarda Lens) özelliğinin 50’den fazla yeni şehre geleceğini de ekledi.

Pichai’nin bahsettiği, Rotalar için Sürükleyici Görünüm’e gelecek şehirler arasında Amsterdam, Barselona, Dublin, Floransa, Las Vegas, Londra, Los Angeles, Miami, New York, Paris, San Francisco, San Jose, Seattle, Tokyo ve Venedik yer alıyor.

Google ayrıca mevcut Canlı Görünümlü Arama özelliğinin daha gelişmiş bir versiyonu olan Haritalarda Lens özelliğini de kullanıma sundu. Bu özellik, yeni bir varış noktasına ulaştığında kullanıcıların yönünü bulmasına yardımcı olmak için yapay zekâ ve artırılmış gerçeklik kullanıyor. Kullanıcılar bunu, arama çubuğundaki Lens simgesini seçerek ve ATM’ler, istasyonlar, restoranlar, kafeler ve mağazalar gibi olanaklar hakkında bilgi bulmak için ahizeyi kaldırarak yapabiliyor.

Uygulama aynı zamanda daha sorunsuz bir kullanıcı deneyimi için daha ayrıntılı navigasyon haritaları alıyor ve elektrikli araç sürücüleri için “bir şarj cihazının araçlarıyla uyumlu olup olmadığı ve mevcut şarj cihazlarının ihtiyaçlarınızı en iyi karşılayan şarj istasyonunu bulmanıza yardımcı olmak için hızlı, orta veya yavaş olup olmadığı dahil olmak üzere” ek şarj istasyonu bilgileri ekleyerek daha fazlasını yapıyor.

Tüm bunlara ek olarak Google Haritalar’ın arama işlevi de güncelleniyor. Chris Phillips’in verdiği bilgilere göre bu güncelleme ile birlikte kullanıcılara belirli aramalar için “fotoğraf öncelikli sonuçlar” sunulacak. Bu sonuçlar, Google Haritalar topluluğu tarafından paylaşılan milyarlarca fotoğrafın analizine dayanıyor ve bunların tümü yapay zekâ ve gelişmiş görüntü tanıma modelleriyle yapılıyor. Fransa, Almanya, Japonya, İngiltere ve ABD’deki kullanıcılar bu haftadan itibaren yeni Google Haritalar arama özelliğini deneyimleyebilecek.

Kaynak: Google injects AI into Maps in major update – digitaltrends