Skip to main content

ABD’li iki demokrat senatörden Meta’nın metaverse uygulaması Horizon Worlds’ü gençlere açmaya yönelik planlarını durdurma çağrısı geldi.

Meta, Horizon Worlds’ü mart ayında gençlere açmayı planladığını duyurmuştu. ABD’li iki demokrat ise, güvenlik endişeleri nedeniyle Meta’dan “bu planı durdurmasını” istiyor.

Senatör Richard Blumenthal ve Edward Markey, Perşembe günü Meta CEO’su Mark Zuckerberg’e gönderdikleri bir mektupta, Meta’nın Instagram ve Facebook’un Messenger Kids sürümü de dahil olmak üzere diğer uygulamalarında gençlerin güvenliği konusundaki geçmiş performansıyla ilgili endişelerini dile getirdi.

Senatörler mektupta, “Şirketinizin çocukları ve gençleri koruma konusundaki başarısızlığı ve Metaverse’teki genç kullanıcılara yönelik tehditlere işaret eden kanıtların artması ışığında, sizi bu planı derhal durdurmaya davet ediyoruz” diye yazdı.

Horizon Worlds, kullanıcıların bir sanal gerçeklik başlığı kullanarak oyun oluşturabilecekleri, buluşabilecekleri ve oynayabilecekleri bir sanal gerçeklik platformu. Ancak Blumenthal ve Markey, Horizon Worlds’ün daha önce taciz konusuyla gündeme gelmesi, Facebook’un Messenger Kids uygulamasını kullanan çocukların yabancılarla konuşmasına izin vermesi de dahil olmak üzere diğer Meta uygulamalarındaki güvenlik sorunlarına dikkat çekti.

Araştırmalar da Instagram’ın gençlerin ruh sağlığı üzerinde zararlı bir etkisi olabileceğini söylüyor. Meta tarafından yapılan şirket içi araştırma, beş gençten birinin Instagram’ın kendilerini daha kötü hissetmelerine neden olduğunu söylediğini gösterdi.

Meta şirketinin sözcüsü konuyla ilgili yorum yapmadı. Ancak Meta, Horizon Worlds’ü gençlere açmayı planladığını doğrulamasa da araştırdığını belirtiyor.

Kaynak: Meta Shouldn’t Open the Metaverse to Teens, Senators Say – CNET