Skip to main content

Metaverse’de yaşanan taciz olayı sonrası soruşturma başlatan Meta, bu tür olaylardan elde edilecek bilgiler ile platformu daha güvenli hale getirmeye çalışacak.

Bir kadının Horizon Worlds oyunu içerisinde avatarının elle tacize uğradığını açıklamasının ve bu ifadenin diğer kullanıcılar tarafından da desteklenmesinin ardından Meta’nın açtığı soruşturma devam ediyor. Tacizin normal internette bile çok kötü bir şey olduğuna değinen kadın, bu tür olayların metaverse’de yaşanmasının durumu daha da kötüleştirdiğini söyledi.

MIT Technology Review’a göre 26 Kasım tarihinde yaşanan taciz olayının mağduru olan kadın bu konuyu 1 Aralık’ta duyururken, o tarihte hesabında Safe Zone adlı güvenlik fonksiyonunun aktif olmadığı görüldü. Meta’da Horizon Başkan Yardımcısı olarak görev yapan Vivek Sharma taciz olayını şanssızlık olarak nitelendirirken, durumun aynı zamanda bir geri bildirim olduğuna ve Safe Zone adlı güvenlik fonksiyonunun bu olaydan sonra daha kolay bulunabilir hâle getirileceğine değindi.

Safe Zone, kullanıcılar platformda kendilerini tehlikede hissettiklerinde kullanabilecekleri bir özellik. Devreye alındığında diğer insanların Safe Zone kullanan kişi ile etkileşime girmeleri engelleniyor.

Meta sözcüsü Kristina Milian, MIT Technology Review’a yaptığı açıklamada şirketin oyunun arayüzünü geliştirmeye devam edeceğini ve bu tür durumları şirkete bildirmenin kolaylaştırılacağını söyledi.

Kaynak: A Woman Says She Was Groped in Meta’s Metaverse – Business Insider