Skip to main content

Kullanıcıları siber suçlulara karşı uyarmak adına bayramı sorunsuz ve “şeker” gibi geçirmenin 7 yolunu sıralanıyor

Tebrik ve mesaj trafiğinin yoğunlaştığı dönemlerde siber hırsızların zararlı yazılımlarını daha kolay bulaştırdığı bilgisini veren ESET Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Alev Akkoyunlu, saldırıların nihai hedeflerini şöyle anlattı: “Nihai hedefleri, kullanıcıların para edebilecek kredi kartı bilgileri ya da banka şifrelerine ulaşmak”.

Akkoyunlu, bu saldırılara karşı güvende olmak için şu önerilerde bulundu:

  • İmkânsız tekliflere, gülüp geçin!

Posta kutunuza ulaşan ya da sosyal ağlarda karşılaşacağınız bayrama özel sıradışı indirimler, bedava armağanlar veya çok özel tekliflere şüpheyle yaklaşın. Teklif çok cazipse, çoğu zaman gerçek değildir.

  • Bayram tebrik kartlarına dikkat edin, sahte olabilirler

E-posta veya sosyal medya yoluyla gelen bayram tebrik kartları sanal dünyada çok rağbet görüyor. Saldırganlar da bunun farkında olduklarından birçok sahte kart ve bu kartların yönlendiği linkleri dolaşıma sokmaktan çekinmiyorlar. Tanımadığınız, size hiçbir şey ifade etmeyen kişilerden gelen linkleri tıklamayın.

  • Bayramı ararken, yolunuzu kaybetmeyin!

Kara Şapkalı Arama Motoru Optimizasyonu (BlackHat SEO) teknikleri ile özel günlerde arama motoru zehirlenmeleri artıyor. Siber suçlular, arama motorlarında “Ramazan Bayramı” ya da “Şeker Bayramı” gibi kelime aramalarında bulaşıcı sitelerin üst sıralarda yer almasını sağlayabiliyor. Kullanıcı bu şekilde virüslü sitelere ya da reklam içerikli sayfalara yönlendiriliyor. Yolun sonunda genellikle ödeme detaylarının girilmesinin istendiği bir ekrana ulaşılıyor. Bu durumda herhangi bir kişisel bilginizi ve özellikle de ödeme bilgilerinizi paylaşmayın.

  • Ortak Wi-Fi noktalarında, gerekmediği sürece parasal işlemler yapmayın!

Güvenliğinden emin olmadığınız kablosuz internet noktalarında ya da internet kafelerde gerekmedikçe bankacılık işlemleri ya da online alışveriş yapmayın. Özel bilgileriniz başkaları tarafından görüntülenebilir.

  • Her zaman güncel ve proaktif bir güvenlik yazılımı kullanın

  • Telefonunuzun da bir bilgisayar olduğunu unutmayın!

Bilgisayarlara yönelik geleneksel saldırıların neredeyse tamamı artık akıllı telefonlara ve tabletlere da uygulanıyor. Mobil cihazlarınızı bir mobil güvenlik yazılımıyla güvenlik altında tutun.

  • Bilgisayarınızı ve sosyal ağlarınızı virüslere karşı tarayın

Fırsat buldukça bilgisayarınızı, tabletinizi veya akıllı telefonunuzu olası virüs bulaşmalarına karşı online tarayın. Sosyal medya tarayıcısı, profilinizi bulaşıcı ve zararlı içerikten koruyarak duvarınızın, haber kaynaklarınızın ve özel mesajlarınızın temiz olmasını sağlar.