Skip to main content

Canlı yayın sayısı her geçen gün artan Periscope’da “Yayın yapıyorum ama izleyici sayım çok az” diyorsanız, bu durumu değiştirmek için bir kaç öneri…

Son günlerin belki de en popüler sosyal medya uygulaması Periscope yayınınızda izleyici sayınızı artırmak için 10 ipucu:

  • Uygun başlık bulun

Yayınınıza başlamadan önce, yapacağınız yayına uygun bir başlık bulun. Kısa ve ilgi çekici başlıklar izleyiciyi her zaman cezbeder. İngilizce bir başlık seçmeniz ise dünyanın dört bir yanından izleyicileri yayınınıza davet etmek için iyi bir yol.

  • Başlıkta dürüst olun, içerikle çelişmesin

Yayınınız için seçtiğiniz başlık konusunda dürüst olun. Başlığınızın izleyicilere, yayınınız hakkında gerçekçi ve doğru bir bilgi vermesine özen gösterin. Yaptığınız yayının içeriği başlığınız ile çelişmesin. Örneğin arkadaşınızla sohbet ettiğiniz yayına “parti” başlığını koymayın.

  • Yayın konusunda yaratıcı olun

Periscope’da ilk günler yayın sayısı az olduğu için her yayında izleyici sayıları da görece fazlaydı. Ancak artık durum değişti. Yayın sayısı arttıkça kıyasıya izleyici sayısı artırma rekabeti de başladı. Hal böyle olunca yayın konusunda yaratıcı davranan da izleyiciyi toplamayı başarıyor. Gittiğiniz, gördüğünüz yerlerde yayın yapmaktan geri kalmayın. Dış çekimler, ilginç mekâanlar ve aksiyon yayındaki izleyici sayısını artırıyor.

  • Çekim kalitenize özen gösterin

Sürekli donan yada takılan bir yayına izleyicilerin sadık kalması düşünülemez. Bağlantı kalitenize özen gösterin. Diğer yandan kaliteli bir çekim için doğru açı bulma konusunda pratik yapın. Kimse yamuk bir ekrana uzun süre bakmaya tahammül edemez. Tripod yada selfie çubuğu gibi ekipmanlar kullanan yayıncı sayısı her geçen gün artıyor.

  • İzleyicinizle iletişim kurun

Periscope yayınlarının en önemli farkı izleyiciyle interaktif bir iletişime geçebilmek. İzleyicilerinizden gelen soruları yanıtsız bırakmayın. Onlara verdiğiniz yanıtlar yayınınızı zenginleştirirken, diğer yandan izleyiciyi de yayında kalmak için motive eder.

  • Twitter’da önceden duyuru yapın

Yayınınız öncesinde Twitter’da duyuru yapmak her zaman takipçi kitlenizin ilgisini Periscope’a yönlendirmenizi sağlar. Özel yayınlarınız öncesinde takipçilerinize davet geçin. Yayınınızı da eş zamanlı olarak Twitter’da duyurun.

  • Yayınlarınızı kaydedin

Eğer Periscope’da sadık bir izleyici kitlesine sahip olmak istiyorsanız kaliteli yayınlara imza atmak kadar yaptığınız yayınları kaydetmek de önemli. Kaydettiğiniz yayınlar, izleyicilere ileride yapacağınız yayınlar konusunda da fikir verirken, sadık bir kitlede yerlerini almalarını da sağlar.

  • Periscope trendlerini takip edin

Rekabetten geri kalmamak için rakiplerin neler yaptığına göz atmakta fayda var. Periscope’da farklı yayınları takip etmek hem yaratıcılığınızı artırır hem de kendinizi geliştirmeniz için fırsat sağlar.

  • Eğlenceyi paylaşmak izleyici artırır

Periscope’da en çok izlenen şeylerden biri de kuşkusuz eğlenceli anlar. Gittiğiniz eğlence mekânları, konserler yada festivallerde gerçekleştireceğiniz yayınlar çok sayıda izleyicinin bir anda ilgisini çekecek.

  • İstikrarlı olun düzenli, yayın yapın

Eğer amacınız Periscope’da sadık bir izleyici kitlesine ulaşmak ve bunu artırmaksa düzenli olarak kaliteli içerikli yayınlar yapın. Kendinizi özletmeyin, takipçilerinizi rakiplerinize kaptırmayın.

Görsel: Shutter Stock