Skip to main content

Schneider Electric, yapay zekâ ve dijital ikiz teknolojileri odaklı yeniliklerle veri merkezi altyapısını güçlendiren çözümler geliştirmek üzere NVIDIA ile işbirliğine imza attığını açıkladı.

Açıklamada paylaşılan bilgilere göre, işbirliği kapsamında Schneider Electric, veri merkezi altyapısı konusundaki uzmanlığını NVIDIA’nın ileri yapay zekâ teknolojileri ile birleştirerek ilk halka açık yapay zekâ veri merkezi referans tasarımlarını oluşturacak. Bu tasarımların, veri merkezi ekosistemlerinde yapay zekâ dağıtımı ve işletimi için kriterleri yeniden tanımlayacağı ve endüstrinin evriminde önemli bir kilometre taşı olacağı belirtiliyor.

Açıklamaya göre; gerçekleştirilen işbirliğinin ilk aşamasında, Schneider Electric, NVIDIA’nın hızlandırılmış bilgi işlem kümeleri için özel olarak tasarlanmış, veri işleme, mühendislik simülasyonu, elektronik tasarım otomasyonu, bilgisayar destekli ilaç tasarımı ve üretken yapay zekâ için veri merkezi referans tasarımları sunacak. Bu süreçte yüksek güç dağıtımı, sıvı soğutma sistemleri ve yalın devreye alma ve güvenilir işletme için kontroller sağlamaya odaklanılacak. Bu işbirliği ile Schneider Electric, veri merkezi sahipleri ve işletmecilerine, tesis altyapılarına yeni ve gelişmiş yapay zekâ çözümlerini sorunsuz bir şekilde entegre etmeleri için gerekli araçları ve kaynakları sağlamayı hedefliyor.

Schneider Electric’in açıklamasına göre; endüstrilerde yapay zekâ uygulamalarının kullanımının hızla artması, enerjiye olan ihtiyacın da katlanarak artmasını da beraberinde getirdi. Yapay zekânın yükselişi, veri merkezi tasarımı ve işletiminde dikkate değer dönüşüm ve karmaşıklıklara neden oldu. Bu nedenle veri merkezi işletmecileri, hem enerji verimli hem de ölçeklenebilir tesislerin hızlı bir şekilde inşa edilmesi ve işletilmesi gerekliliğini vurguluyor.

Bu kritik ihtiyaca yanıt sunduklarını belirten Schneider Electric Secure Power Bölümü & Veri Merkezi İş Birimi İcra Kurulu Başkanı Pankaj Sharma, “Veri merkezi çözümlerindeki uzmanlığımızı NVIDIA’nın yapay zekâ teknolojilerindeki liderliği ile birleştirerek, kuruluşların veri merkezi altyapı sınırlamalarını aşmalarına ve yapay zekânın tam potansiyelini ortaya çıkarmalarına yardımcı oluyoruz. NVIDIA ile işbirliğimiz, yapay zekâ tarafından desteklenen daha verimli, sürdürülebilir ve dönüştürücü bir geleceğin yolunu açıyor” dedi.

Veri merkezi referans tasarımlarının yanı sıra, Schneider Electric’in iştiraki AVEVA’nın, dijital ikiz platformunu NVIDIA Omniverse’a entegre ederek, sanal simülasyon ve işbirliği için birleşik bir ortam sunacağı belirtildi. Yapılan açıklamada bu entegrasyonun tasarımcılar, mühendisler ve iş ortakları arasında sorunsuz bir işbirliği sağlayarak karmaşık sistemlerin tasarım ve dağıtımını hızlandıracağı, piyasaya sürme sürelerini ve maliyetleri azaltacağı ifade edildi.

AVEVA CEO’su Caspar Herzberg; yenilikçi NVIDIA teknolojilerinin gücünü ve AVEVA’nın akıllı dijital ikiz teknolojilerinin zengin veri kaynağı ve kabiliyetlerini bir araya getirerek kullanıcılarına üstün hizmetler sunmaya hazırlandıklarını belirterek, “Birlikte, süreçleri simüle edebileceğiniz, sonuçları modelleyebileceğiniz ve somut bir etki yaratabileceğiniz, tamamen simüle edilmiş bir endüstriyel sanal gerçeklik yaratıyoruz. Dijital zekâ ve gerçek dünya sonuçlarının bu birleşimi, endüstrilerin daha güvenli, daha verimli ve daha sürdürülebilir bir şekilde çalışmasına olanak sunuyor ve saklı bir potansiyeli açığa çıkarıyor” dedi.