ARAŞTIRMA

DigitalAge | 16.05.2017 - 11:10

Satın alan da satan da djital video reklam kampanyalarında alternatif arıyor

IAB Avrupa dijital video reklam formatları araştırması sonuçlandı. İşte rapordan öne çıkan başlıklar...

IAB Avrupa tarafından gerçekleştirilen Dijital Video Reklam Formatları Araştırması sonuçlandı. Araştırma sonuçlarına göre, reklam verenler, ajanslar ve yayıncılar dijital video reklam kampanyalarında alternatif arıyor.

31 ülkeden, 700 reklam veren, ajans ve yayıncının katıldığı araştırma, şu anda Avrupa’da marka kampanyalarında kullanılan video reklam formatlarındaki eğilim ve teknik özellikler hakkında fikir veriyor.

Araştırmaya göre Avrupa video reklam pazarına hakim üç format bulunuyor. Bunlar; in-streampre-roll formatı, out-stream in-article/in-page formatı ve 30 saniyelik spot. Bu formatlar, reklam veren, ajans ve yayıncılar arasında küçük farklılıklarla sektördeki trendlere ve yatırımın geri dönüşüne (ROI) öncülük ediyor.

Raporda öne çıkan başlıklar:

  • Bazı bölgelerde out-stream formatlar, in-stream formatlardan daha fazla kullanılıyor. Örneğin Batı Avrupa’da out-stream in-article-in page format kullanımı, pre-roll kullanımına göre daha fazla.
  • Araştırmanın sonuçlarına göre, ajansların üçte ikisi tüm cihazlarda 30 saniyelik yayın formatını kullandığı için reklam verenler çapraz medya stratejili reklam kampanyalarını tercih ediyorlar.
  • Bütün formatların kullanıldığı PC/Masaüstü, video reklamcılığında hala en yaygın kullanılan cihaz. Ancak mobil cihaz kullanımının artmasıyla tüm formatların mobilde de artacağı öngörülüyor. Örneğin, son 12 ayda mobilde pre-roll kullanımının yüzde 80 arttığı görülüyor.
  • Reklamlam verenler ve ajanslar cihazları çeşitlendirmenin yanı sıra formatları da zenginleştirme yollarını arıyorlar ve bu amaçla out-stream formata yöneliyorlar. Reklam verenlerin yarısından fazlası in-feed formatı kullanmayı tercih ediyor.
  • Diğer tarafta, yayıncılar da sayfalarını ve içeriklerini güncellemek ve iyileştirmek için out-stream’i tercih ediyorlar. Yayıncıların yarısından fazlası in-article /in-page formatı kullanıyorlar.
  • Sektördeki tüm oyuncuların amacı kullanıcıyı rahatsız eden formatları yok etmek olduğu için, overlay ve interstitial kullanımı oldukça azalmış durumda.

AOL EMEA Video Direktörü Mark Melling konuyla ilgili “Avrupa’da kullanılan en popüler video formatlarına baktığımızda, beklendiği gibi reklam verenler arasında TV reklamlarını dijitale koymanın en kolay yolu olan 30 saniye pre-roll reklamların yaygın olduğunu görüyoruz. Ancak sektör olarak işimizi yaparken kolayı seçerek yaratıcılık ve kullanıcı deneyimini gözardı etmemeye dikkat etmeliyiz. Bizim kendi video yaratıcılılk araştırmamız da gösterdi ki 30 saniye videolar tüketiciler arasında en fazla geri dönüş alırken, 15 saniyelik videolar daha çekici ve dolayısıyla da daha fazla satın alma isteği oluşturuyor. Out-stream gibi reklam verene tüketici deneyimini rahatsız etmeden sunan Native Reklamcılığın yükselişini görmek sevindirici. 360 derece video, VR hatta AR gibi yeni sürükleyici formatlar bulmalıyız. Çünkü video marka iletişiminde çok büyük bir rol üstlenmeye devam edecek.” dedi.

Improve Digitall, Video Ürün Müdürü Dana Ghazzi ise,araştırmayla ilgili şu yorumda bulundu“IAB Avrupa’nın raporu bizim de pazarda içerik sağlayıcılarımızda ve iş ortaklarımızda gördüklerimizle örtüşüyor. Out-stream kullanımı reklam veren için değerli ve ilgi çekici bir format olarak artarken, içerik sağlayıcılara da video envanterlerini kullanıcı dostu bir şekilde oluşturmalarına imkan veriyor. Rapor gösteriyor ki video reklamcılığı tek bir cihazda pre-roll yayınlamanın çok ötesinde hızla büyüyor.” şeklinde özetledi.