Skip to main content

SAP CEO’su Christian Klein, yeni bir birim kurarak Philipp Herzig’i Yapay Zekâ Direktörü olarak atadıklarını duyurdu.

SAP, Ocak 2023 finansallarını açıklarken, operasyonların ölçeklenebilirliğine ve iş süreci odaklı yapay zekâya (Business AI) odaklanan bir yeniden yapılanma planladığını duyurmuştu. Buna göre Philipp Herzig, Yapay Zekâ Direktörü olarak atandı ve onun liderliğinde yeni bir SAP Business AI büyüme alanı oluşturuldu.

SAP’nin yaptığı açıklamaya göre Herzig’in ekibi, yapay zekâyı şirketin portföyünün her parçasına entegre etmek için SAP genelindeki tüm ekiplerle çalışacak. Açıklamada; yeni birimin, ürün geliştirme ve araştırmadan implementasyona kadar SAP Business AI için tüm değer zincirini denetleyeceği belirtildi.

SAP CEO’su Christian Klein

SAP CEO’su Christian Klein

Konuya ilişkin açıklama yapan SAP CEO’su Christian Klein, bu atılımın, SAP’nin iş süreci odaklı yapay zekâ alanında lider olma ve müşterilerine sürekli teknolojik yenilikler sunma hedefini yansıttığını belirtti. Klein, yatırımlarını iş süreci odaklı yapay zekâ ve diğer stratejik büyüme alanlarına kaydıracaklarını, bunun operasyon modelinin ölçeklenebilirliğini artırırken inovasyonda liderlik pozisyonunu güçlendireceğini ifade etti.

Christian Klein, “Yapay zekâ dönüşümü, uçtan uca bir değişim yönetimi süreci. Bu yüzden iş modelinin çekirdeğine yerleştirilmesi, iş modelinin yapay zekâya göre baştan sona, bütünsel bir yaklaşımla yeniden düşünülmesi gerekiyor” dedi.