Skip to main content

Samsung Galaxy Watch’un FDA onayı alan yeni uyku apnesi özelliği, kullanıcılara uyku sırasında apne belirtilerini izleme imkânı sunuyor.

Samsung Electronics, Samsung Health Monitor uygulamasındaki uyku apnesi özelliğinin Amerika Birleşik Devletleri Gıda ve İlaç İdaresi’nden (FDA) De Novo onayı aldığını duyurdu. Uyumlu bir Samsung Galaxy Watch ve Telefon ile uyku apnesi belirtilerini tespit eden bu özellik, geçen Ekim ayında Güney Kore Gıda ve İlaç Güvenliği Bakanlığı (MFDS) tarafından da onaylanmıştı.

Samsung tarafından yapılan açıklamaya göre; uyku apnesi özelliği, genellikle teşhis ve tedavi edilmeyen ancak yaygın görülen kronik olarak uyku apnesi teşhisi konmamış, 22 yaş üstü kullanıcıların iki gecelik izleme süresi dahilinde orta ve şiddetli obstrüktif uyku apnesi (OSA) belirtilerini tespit etmesini sağlıyor. Bu özellikten yararlanmak için kullanıcıların on günlük sürede her biri dört saatten uzun olacak şekilde iki kez uykularını takip etmesi yeterli oluyor.

Bilmeyenler için söyleyelim; obstrüktif uyku apnesi, kişinin uykudayken nefesinin durmasına neden oluyor ve genellikle oksijen alımında kesinti yaşanmasına, düşük uyku kalitesine ve gündüz yorgunluğuna sebep olabiliyor. Tedavi edilmeyen uyku apnesi ise hipertansiyon, koroner arter hastalığı, kalp yetmezliği, kardiyak aritmi ve inme gibi kardiyovasküler hastalıklara yönelik riskleri artırabiliyor.

Samsung’un açıklamasına göre; Samsung Health Monitor uygulamasında yer alacak olan yeni özellikle, daha fazla insanın orta veya şiddetli obstrüktif uyku apnesi semptomlarını proaktif olarak tespit etmesi ve bu tespit sonucunda sağlık komplikasyonu olasılığını azaltmak için tıbbi yardım alınmasının sağlanması hedefleniyor.

Uykunun sağlığımız üzerindeki temel rolünün farkında olduğunu ifade eden Samsung, daha iyi bir uyku için uyku düzenini öğrenmek, daha iyi alışkanlıklar oluşturmak ve uyku dostu bir ortam yaratmak olmak üzere üç temel unsura odaklandığını belirtiyor.

Uyku apnesi özelliğinin üçüncü çeyrekte Samsung Health Monitor uygulaması üzerinden ABD’deki Galaxy Watch serisi saatlerde kullanıma sunulacağını belirtelim.