Skip to main content

Samsung CEO’su Jong-Hee Han, CES 2022’de şirketin sürdürülebilir gelecek için attığı adımlara değindi; diğer şirketleri de sürdürülebilir bir gelecek için çalışmaya davet etti.

Samsung CEO’su Jong-Hee Han, Samsung’un sürdürülebilirliği tüm ürünlerinin bir parçası olarak kabul ettiğini ve üretimlerini, ürün yaşam döngüleri düşünülerek çevreye en az zararı verecek şekilde yapmaya gayret ettiklerini söyledi. Sürdürülebilir bir dünya için çağrıda bulunan Han, küçük değişikliklerin çevre için büyük ve önemli etkilerinin olduğuna ve Samsung çiplerinin karbon salımının geçtiğimiz yıl 700 bin ton azaldığına vurgu yaptı.

Samsung’un günden güne daha fazla geri dönüştürülmüş materyal kullandığına da ayrıca değinen Han, 2021 yılında bir önceki yıla göre 30 kat daha fazla geri dönüştürülmüş materyalin üretime katıldığını açıkladı.

Ürün kutularında plastik ve köpük olarak bilinen styrofoam gibi malzemeler kullanmayı bırakan Samsung, geçtiğimiz yıl ortamdaki ışıklar sayesinde şarj olan güneş hücreli uzaktan kumandayı tanıtmıştı. Bu yıl bir adım daha ileri giden şirket, kablosuz bağlantı sinyalleri ile şarj olan uzaktan kumandayı duyurdu.

Han, Samsung’un 2025 yılında üreteceği cep telefonlarının ve televizyonların bekleme modundayken neredeyse sıfır enerji tüketeceklerini açıkladı.

E-atık konusunda da çalışmalar yapan Samsung’un CEO’su Han, kullanılmayan pillerin yan yana dizildiğinde Las Vegas’tan Güney Kore’ye bir çizgi oluşturabileceklerini söylerken, şirketin 2009 yılından bu yana toplam 5 milyon ton e-atık topladığı biliniyor. Şirket, ayrıca geçtiğimiz yıl Galaxy for the Planet adlı bir de girişim kurdu.

Patagonia adlı giyim şirketi ile iş birliğine giden Samsung, mikroplastiklerin doğaya karışmasını önlemeye çalışıyor. Samsung’un mikroplastikler konusunda üzerinde çalıştığı projelerden biri, çamaşır makineleri için mikro plastikleri yakalayabilecek bir de filtrenin geliştirilmesi.

Kaynak: Samsung Electronics CEO calls for a sustainable world – VentureBeat