Skip to main content

Uzun süredir geri getirilmesi istenen kronolojik akış geri dönüyor. Fakat bu geri dönüş Instagram’ın içerik akışında yapacağı tek değişiklik değil.

Instagram CEO’su Adam Mosseri yakın zamanda yaptığı bir açıklamada Instagram’ın 2022 yılında ‘ne olduğunu yeniden değerlendireceğini’ ve bu değerlendirme sonucunda yeni adımların atılacağını ifade etmişti.

Instagram, bu adımlardan ilki olarak içerik akışında değişiklikler yapmayı planlıyor. Bir dönem algoritmik akışa karşı olan kullanıcıları tarafından eleştiri yağmuruna tutulan Instagram, Adam Mosseri’nin açıklamasına göre üç ayrı akış türü ile kullanıcılarının karşısına çıkmaya hazırlanıyor.

Twitter’da paylaştığı videoda içerik akışlarının nasıl çalıştığı hakkında bilgi veren Mosseri, Instagram’ın gelecekte Home, Favorites ve Following adlı üç adet akışa sahip olacağını açıkladı. Home sekmesinde bugün var olan akışa benzer, algoritma desteğiyle hazırlanan seçki yer alırken, Favorites sekmesi kullanıcıların hiçbir gönderisini kaçırmak istemedikleri kullanıcıların içeriklerini görebilecekleri bir alan oluşturmalarını sağlayacak. Son olarak Following sekmesi ise sadece takip edilen hesaplardan gönderilen içeriklerin kronolojik sırayla yer alacağı bir alan olacak.

Mosseri, Instagram’ın kullanıcılarına sunacağı bu yeni deneyimin yılın ilk yarısında hazır olacağını açıkladı.

Kaynak: Instagram is finally testing the return of the chronological feed – Mashable